Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcılar Amazon.com Inc. ve Google Inc. gibi şirketlerin kâr verilerini değerlendirirken gerilemesiyle, Standard & Poor's 500 Endeksi 2010'dan bu yana en kötü Ocak ayına doğru ilerliyor.

Amazon, analistlerin beklentilerinin altında gelen kâr ve satış raporlarıyla yüzde 5.8 düştü. Mattel Inc., çeyrek gelir ve cirosunun tahminlerin altında kalmasıyla yüzde 6.5 geriledi. Google, satışlarının arttığını açıklamasından sonra yüzde 2.9 tırmandı. Zynga Inc., işten eleman çıkarıp mobil oyun geliştiricisi satın alacağını açıklamasıyla yüzde 15 yükseldi.

Mart vadeli S&P 500 vadelileri yüzde 0.6 düşerek New York saatiyle 07:27'de 1,771 puana indi. Dow Jones Endeksi 102 puan kayıpla 15,630 puana geriledi.

"Şu andaki beklentim aşağı yönlü," diyen Münih merkezli Aimed Capital GmbH'nin fon yöneticisi Daniel Weston, "Amazon önemli bir sorundu çünkü onun kârları tüketicilerin yansıması gibi. Büyüme ve enflasyon hakkında bazı endişelerim var," diye ekledi.

Facebook Inc.'den Pfizer Inc.'ye kadar birçok şirket verilerinin analistlerin tahminlerinin üstünde gelmesi ve Tüketici Güveni ve harcamalarının arttığını gösteren verilerle S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 0.2 tırmandı.