Advertisement

-ABD'de tüketici harcamaları beklentiyi aştı

ABD'de tüketici harcamaları, kişisel gelirlerde bir değişiklik olmamasına rağmen, Aralık ayında beklentinin üzerinde artış göstererek ekonominin genişlemeyi desteklemek için daha büyük kazançlar üretmesi gerektiğini gösterdi.

Ekonominin yüzde 70'ine yakın bir bölümünü oluşturan hanehalkı harcamaları, Aralık'ta yüzde 0.4 yükselirken, Kasım ayı verisi yukarı yönlü revize edilerek yüzde 0.6 artış olarak açıklandı. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı, harcamaların yüzde 0.2 artacağı yönündeydi. Kişisel gelirler değişiklik göstermezken, tasarruf oranını son bir yılın en düşüğüne itti.

-ABD'de Tüketici Güveni geriledi

ABD'de tüketici güveni, Ocak ayında bir önceki aya göre gerileyerek, harcamaların son üç yılın en büyük kazancının ardından soğuyabileceğine işaret etti.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi 81.2'ye gerilerken, Aralık ayında 82.5 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 80.4'lük öncü Ocak ayı göstergesinin ardından endeksin 81 seviyesinde olacağı yönündeydi.

-Euro Bölgesi enflasyonu AMB hedefinin yarısının altında

Euro Bölgesi enflasyonu, düşen enerji fiyatlarıyla Avrupa Merkez Bankası'nın Ocak hedefinin yarısının altında seyrederek, politika yapıcıların gelecek hafta faiz oranlarını düşüreceği algısı arttı.

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'daki istatistik ofisine göre, tüketici fiyatları Aralık ayındaki yüzde 0.8'lik artışın ardından yıllık oranda yüzde 0.7 yükseldi. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 0.9'luk bir artış bekleniyordu. Bu oran art arda dördüncü kez yüzde 1'in altında gelmiş oldu. Frankfurt merkezli merkez bankası enflasyonu yüzde 2'nin altında tutmak istiyor.

-ABD hisseleri "bilançolar" ile geriledi

ABD hisseleri, Amazon.com Inc. ve Mattel Inc. gibi şirketlerin hayal kırıklığı yaratan bilançoları ile gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi 2010'dan bu yana en kötü Ocak ayını tamamlamaya hazırlanıyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek New York saati ile 13:58'de 1,790.32 puana düştü ve bu ayki kayıplarını yüzde 3.1'e genişletti. Dow Jones endeksi ise 71.74 puan, yani yüzde 0.5 düşüşle 15,776.87 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 27 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri 4 yılın en kötü başlangıcını kaydetti

Avrupa hisseleri, Electrolux AB ve Vedanta Resources Plc gibi şirketlerin bilanço açıkladıktan sonra düşüş yaşaması ile gerilerken, 2010'dan bu yana en kötü yıl başlangıcını gerçekleştirdi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek günü 322.52 puandan tamamlarken, erken saatlerde yüzde 1.7'ye varan kayıpları azalttı. Endeks, Çin ekonomisinin yavaşlaması, gelişen ülke para birimlerindeki dik düşüşler ve Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya devam etmesi ile, bu ay toplamda yüzde 1.8 düşüş yaşadı. 

-WTI petrol düşüşe geçti

Mart vadeli WTI kontratı 45 sent kadar kayıpla Nymex'te varil başına 97.78 doları buldu ve Singapur saatiyle 14:28'de 97.84 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 87 sent yükselerek 31 Aralık'tan bu yana en yüksek seviye olan 98.23 dolara çıktı. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 49 altında seyretti. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.2 yukarı çıkarken Ocak genelinde yüzde 0.6 kaybetti.

Mart vadeli Brent kontratı 10 sent düşüşle Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 107.85 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu ay yüzde 2.7 geriledi. Brent ile WTI arasındaki fark 10.01 dolar olarak kaydedildi.

-Dolar 2010'dan bu yana en iyi Ocak ayını yaşıyor

ABD'de bugün açıklanacak ve 8 ayın en yüksek düzeyine işaret ederek, ABD ekonomisinin büyüdüğü kanıtlarını güçlendirmesi beklenen tüketici harcamaları verisi öncesinde dolar, 2010'dan bu yana en iyi Ocak ayını kaydetmeye hazırlanıyor.

Japonya'da hisselerin düşmesi ve enfasyondaki hızlanmanın, parasal genişleme  ihtiyacını azaltacağına işaret etmesi üzerine yen, 16 önemli para birimi karşısındaki bu ayki kazançlarını genişletti. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın 6 Şubat'taki toplantısının öncesinde Mart'tan bu yana en sert aylık düşüşünü, dolar karşısında da Ağustos'tan bu yana ilk aylık düşüşünü kaydetti. Yeni Zelanda doları değer kaybetti.

-Altın bir haftanın düşüğünden yükseldi

Altın New York'ta, düşen hisse senetlerinin altına yönelik güvenli liman alımlarını artırmasının, Asya'da azalan fiziki alımlara ağır basması sonrası, son bir haftanın en düşük seviyesinden yükseldi ve Aralık ayından bu yana ilk haftalık kaybını daralttı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 07:58'de, ons başına 1,247.70 dolara çıktı. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.3 ile 20 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve Ağustos ayından bu yanaki ilk aylık kazancını yüzde 3.8'e daralttı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sıarda, son 100 günün ortalamasının yüzde 9 altındaydı. Spot altın yüzde 0.4 kazançla ons başına 1,248.93 dolara ulaştı.