Advertisement

Goldman Sachs Group Inc. ve Citigroup Inc., gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyondan arındırılmış faizlerin hâlen, gelişen ülke paralarındaki 5 yılın en kötü satışlarını sonunu ilan etmek için çok düşük olduğunu düşünüyor.

Türkiye'nin 1 yıllık borçlanma maliyetleri, merkez bankasının faiz artışına rağmen yüzde 3.6 ile 2008'deki küresel krizin öncesindeki 3 yılın ortalamasının yarısının altında seyrediyor.  Geçtiğimiz onyılın yüzde 2 ortalamasına karşın, Meksika'da reel faiz neredeyse sıfır, Güney Afrika'da ise yüzde 1.4.

Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika merkez bankaları geçtiğimiz haftaki faiz artırımları, gelişmekte olan ülke para birimlerinde yüzde 3 düşüşe neden olan sert satışları kontrol altına almayı başaramadı. Citigroup, getirilerin, bu ülkelerin bazılarının cari açıklarını finanse etmek için gereken sermayeyi çekecek kadar yüksek olmadığını söylüyor. Fed'in parasal teşviklerini azaltmasıyla sermaye rekabeti kızışırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) "acil politika hamlesi" çağrısı yapıyor.

Citigroup'un Latin Amerika stratejistlerinden Dirk Willer, "Düşük reel faizlere sahip ve cari açığınızı fonlamaya çalışıyorsanız, genellikle olmayacaktır. Eğer ABD yüksek faizleri için yeniden fiyatlama yaparsa, düşük faizlerde ayakta kalmak çok zor olacak. Güney Afrika ve Türkiye henüz güvenli değil" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Şubat 2014 Salı, 08:08 Misafir günlerdir birinin ağzında doğru bir laf çıktı.