Advertisement

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, işsizlik oranının yıl sonuna kadar yüzde 6.2'ye gerileyerek, merkez bankasının daha hızlı tahvil alımı yapmasına olanak sağlayacağını, ekonominin de böylece yüzde 3 oranında büyüyeceğini beklediğini söyledi.

Politika yapıcılar 85 milyar dolar olan aylık varlık alımlarını, Aralık ve Ocak ayı toplantılarında 10'ar milyar dolar düşürerek 65 milyar dolara çekti. Plosser ekonominin hızlanmaya devam etmesi durumunda bunun yetersiz olabileceğine dikkat çekti.

Bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunan Plosser, "Güçlenen ekonominin yansıması olarak, benim tercihim tahvil alım programını daha hızlı geri çekmek. Gelişen ekonomi ile orantılı bir şekilde genişlemeci politikaların derecesini azaltmaya başlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Philadelphia Fed Başkanı ayrıca, gelişen piyasalarda ABD ekonomisi için büyük bir risk teşkil edecek volatilite görmediğini belirtti.

"Gelişen piyasa hisseleri ve para birimlerindeki düşüşler, diğer finansal piyasalara daha fazla sıçrarsa, o zaman risk teşkil edebilir" diyen Plosser, "Fakat bu noktada, bunun ABD ekonomisi için büyük bir risk doğurduğunu düşünmüyorum" diye ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Şubat 2014 Perşembe, 15:07 Misafir bizim için de bir an evvel normalleşmek faydalı olur. aski taktirde tahribat daha da büyüyecek.
06 Şubat 2014 Perşembe, 15:03 Misafir qe yi daha hızlı arttırmak diyecektin azaltta sonra enaz 100 milyar dolar arttırmak zorunda kalırsınız yol yakınken dönün
Kapat