Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, enflasyon görünümü kötüleşirse ya da para piyasası türbülansı yeniden başlarsa, Banka'nın harekete geçececeğini kaydetti.

Draghi, AMB'nin bugün politika faizini değiştirmeme kararı aldığı toplantının ardından Frankfurt'ta yaptığı açıklamada, "Yüksek düzeyde parasal genişlemeyi sürdürme ve ihtiyaç duyulduğunda ilave adımlar atma konusundaki güçlü kararlılığımız sürüyor," dedi ve "Güçlü bir şekilde sözlü yönlendirmemizi tekrarlıyoruz. Kilit AMB faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalmasını beklemeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Draghi, para piyasalarının istikrar kazanması ve ekonominin bazı toparlanma işaretleri göstermesi ile birlikte, yetkililerin faiz indirimine gidip gitmemeye ilişkin karar vermek için Mart ayını bekleyeceklerini işaret etti.

Draghi, "Bugün harekete geçmeme kararının alınmasının ardındaki sebep, tarif ettiğim durumun karmaşıklığı ve daha fazla bilgiye sahip olma ihtiyacıdır," dedi ve "istekliyiz ve harekete geçmeye hazırız" şeklinde konuştu.

Draghi, açılış açıklamasında, içinde bulunduğumuz dönemde, herhangi bir ilave tedbirden bahsetmedi.

Draghi, Euro Bölgesi'ne kırılgan bir toparlanma sürecinde ve bankacılık sistemine uygulanan kapsamlı bir sağlık kontrolünde rehberlik etmeye çalışırken, ekonomik görünümde kötüleşme olması durumunda, reaksiyon göstermek için elinde halen araçlar olduğunu ikna etmeye uğraşıyor. Draghi ayrıca, Fed'in kendi teşvik programından çıkışının ortaya çıkardığı piyasa hareketlerini müzakere etmeye de çalışıyor.

Euro Bölgesi'nde enflasyon geçen ay beklenmedik bir şekilde yüzde 0.7'ye yavaşladı ve bu seviye, hedef yüzde 2'nin yarısının da altına kaldı. Bu veri en son Ekim ayında bu kadar zayıftı ve AMB'nin faiz indirimi kararına yardımcı olmuştu.

Draghi, "Son işaretler, gerekli olduğu sürece genişlemeci para politikasını devam ettirme kararımızı tam olarak teyit ediyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Şubat 2014 Perşembe, 19:34 Misafir draghi "gerekli olduğu sürece genişlemeye devam" diyor ama euro yükseliyor bunu anlamakta zorlanıyorum ?