Advertisement

Yatırımcıların, bilanço sezonunun en yoğun haftasında kurumsal kazanç rakamlarından moral bulması, yenin zayıflaması ve ABD'd işsizlik başvurularının düşmesi üzerine Tokyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi 5. haftasındaki kayıpları azalttı.

Satışlarının neredeyse yarısını Kuzey Amerika'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 1.9 değerlendi. Zarar eden tüketici elektronikleri şirketi Sony Corp., 5,000 kişilik istihdam kesintisini de kapsayan yeniden organizasyon planını açıklamasının ardından yüzde 1.9 primlendi. Mitsui Chemicals Inc., şirketi yeniden yapılandıracağını söylemesinin ardından yüzde 6.5 değer kazandı.

Topix Endeksi Tokyo saati ile 12:37'de yüzde 1.5 artışla 1,179.96 puana yükseldi. Endeks bu haftayı yüzde 3.3 aşağıda kapayarak, 5. haftasını da kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. Tüm sektör gruplarının bugün değerlendiği endeks, Haziran 2012'den bu yanaki en uzun süreli düşüş dönemini kaydetti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.6 kazançla 14,387.53 puana yükseldi. Yen, dolar karşısında dün yüzde 0.7 zayıflamasının ardından bugün 101.98 düzeyinden işlem gördü.

Kazançların iyi geldiğini söyleyen Daiwa SB Investments Ltd.'ın Tokyo'daki baş stratejisti Soichiro Monji, "Kârlardaki büyüme trendi değişmedi. ABD'de ilk işsizlik başvuruları beklentinin üzerinde gelerek, bugünki tarımdışı istihdam verisine ilişkin iyimserliği destekledi. Yatırımcılar hisseler son dönemde çok fazla değer kaybettikten sonra diplerden alım yapıyor" diye konuştu.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 yükseldi. Endeks dün yüzde 1.2 kazançla bu yılın en büyük sıçramasını kaydetti.