Advertisement

Ukrayna'da 26 kişinin hayatını kaybettiği yönetim karşıtı gösteriler sonrasında Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalefet liderleriyle bir araya geldi.

Görüşmede, "Taraflar arasında sulhun sağlanması, kan dökülmesinin sona erdirilmesi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılmasına" karar verildi. Ukrayna'nın muhalif liderlerinden Arseniy Yatsenyuk, "Şu anda taraflar arasında ateşkes ilan edildi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılmasına karar verildi" dedi.

Ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında yapılan görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Yatsenyuk, emniyet güçlerinin bu gece protestocuların bulunduğu Bağımsızlık Meydanı'na yapmayı planladığı saldırının düzenlenmeyeceğini belirterek, taraflar arasında ateşkesin sağlandığını dile getirdi.

Ateşkes açıklamasında, muhalif liderlerin, Devlet Başkanı Yanukoviç ile yaptıkları görüşmenin sona erdiği kaydedilirken, devlet başkanlığı idaresi binasında gerçekleşen görüşmede, ülkedeki sosyal-siyasi krizin barışçıl yolla çözümüne yönelik konuların ele alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca muhalefet liderlerinin ülkedeki krizin çözümüne yönelik devlet başkanı tarafından oluşturulan çalışma grubu üyeleriyle görüşmelerinin devam ettiği ifade edildi.

Yatsenyuk, ülke yönetiminin "olağanüstü durum ilan etmek ve meydana saldırı düzenlemek istediğini" ileri sürerek, "Bu görüşmenin ardından, meydanımıza planlanan saldırının yapılmayacağını artık açık söyleyebiliriz" dedi. Yatsenyuk, insan hayatının en önemli şey olduğunu vurgulayarak, "Biz, saldırıyı ve temizlemeyi durdurduk" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği üyeleri son şiddet olayları nedeniyle Ukrayna'ya yaptırım uygulamayı gündeme alırken, Avrupa Yatırım Bankası, bu ülkedeki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başanı Yanukoviç  ayrıca yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler ve yaralananlar nedeniyle de "ulusal yas" ilan etti.

Kliçko: Yanukoviç, nasıl sözünde durabilecek, göreceğiz

Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko da, Devlet Başkanı Yanukoviç'ten meydana saldırı yapılmayacağına ilişkin güvence aldıklarını ifade ederek, burada aslında ateşkesin söz konusu olduğunu vurguladı.

Kliçko, en önemlisinin, hükümetin kışkırttığı ve imkan verdiği kan dökülmesini durdurmak olduğuna dikkati çekerek, "Artık Batı'nın tüm yaptırım vaatlerinden sonra, Yanukoviç, nasıl sözünde durabilecek, göreceğiz" ifadesini kullandı.

Devlet Başkan Yanukoviç ile Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, Udar (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko ve Svoboda (Özgürlük) Partisi lideri Oleg Tyagnibok arasında yapılan görüşmede, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Ribak ve ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik oluşturulan çalışma grubu üyeleri yer aldı. Görüşmenin ardından taraflar arasında ateşkesin sağlanması, kan dökülmesinin sona erdirilmesi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Avrupa Yatırım Bankası 419 milyon eurosu geçen yıl olmak üzere Ukrayna'ya son 5 yılda toplam 1,8 milyar euro kredi kullandırmıştı.

Rasmussen: Ordu kullanılmamalı

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna yönetimine, muhaliflere karşı orduyu kullanmama çağrısında bulundu.

Rasmussen, yazılı açıklamasında, Ukrayna hükümetinden artık şiddetten kaçınmasını istedi.

Rasmussen, "Eğer muhalefete karşı ordu göreve çağrılırsa Ukrayna'nın NATO'yla bağları ciddi zarar görecek" ifadesini kullandı.

Ukrayna'da mevcut yönetim NATO üyeliği talebinde bulunmasa da İttifak'la işbirliğini sürdürüyor.

ABD 20 üst düzey hükümet yetkilisine vize yasağı getirdi

ABD'nin, Ukrayna'da yaşanan şiddet olaylarında insan hakları ihlallerinde rol oynadıklarını düşündüğü üst düzey 20 hükümet yetkilisine vize yasağı getirdiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, ABD'nin bugün Ukrayna'daki şiddetten sorumlu kişilere yönelik harekete geçmeye karar verdiğini söyledi.

Kiev'deki şiddet olaylarına karışanlara yönelik önceki aylarda da bazı yaptırımların gündeme geldiğini hatırlatan yetkili, "Bugün, vize sınırlandırmalarını, Ukrayna'daki siyasi baskılarla alakalı insan hakları ihlallerinden sorumlu veya suç ortağı olduğunu düşündüğümüz Ukrayna hükümetinden üst düzey 20 yetkiliye ve diğer bireylere genişlettik. Bunu, Göçmenlik Kanunu'nun 212'nci maddesine göre yaptık" ifadesini kullandı.

ABD'ye seyahat etmelerine yasak getiren kara listeye hangi isimlerin dahil edildiği konusunda bilgi verilmedi. Yetkili, listenin dün geceki şiddet olaylarında sorum olan "tüm komuta zincirini" içerdiğini kaydetti.

Yetkili, şiddet olaylarının devam etmesi durumunda ABD'nin, AB ile çalışarak Ukraynalı yetkililere yönelik çok daha kapsamlı ve derin yaptırımlar yürürlüğe koyacağını vurguladı.