Advertisement

IMF, gelişmekte olan ülke piyasalarında uzayan çalkantı ve Euro Bölgesi'ndeki deflasyon risklerinin, dünyanın ilerleme kaydetmiş ekonomik beklentilerini tehdit ettiğini söyledi.

G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankacıları'nın 22-23 Şubat'ta Sidney'de yapacağı toplantı için hazırladığı bir bildiride toparlanmanın zayıflığına ve ciddi aşağı yönlü risklerin devam ettiğine vurgu yapan IMF, "Ocak'ta yüzde 3'ten yüzde 3.7'ye yükseltilen küresel büyüme tahmininin, Türkiye'den Brezilya'ya birçok ülke piyasasındaki volatiliteye bağlı olduğunu ifade etti.

Gelişen ekonomilerde yaşanan sermaye çıkışları, yüksek faiz oranları ve keskin para birimi düşüşlerinin asıl endişe olmayı sürdürdüğü belirtilen raporda, yeni bir risk olarak da, "Euro Bölgesi'nde enflasyonun çok düşük olmasıyla uzun vadede enflasyon beklentilerinin düşebilme ihtimalinin, deflasyon riskini artırması" gösterildi.

Ukrayna'dan Tayland'a artan siyasi gerilim, Çin'in yavaşlaması ve Fed'in tahvil alımlarını azaltımı, gelişmekte olan ülkelerde hisse ve para birimlerinin düşmesine neden oldu. Yatırımcılar 2014'ün ilk 2 ayında gelişmekte olan ülkelerdeki hisse senedi ve tahvil fonlarından, 2013'ün tamamındakinin üzerinde çıkış yaptı.