Advertisement

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan "İnternet Yasasına" ilişkin "Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele sahip" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Viyana'dan telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde konuyla ilgili sorular üzerine, Cumhurbaşkanı Gül'ün imzaladığı yasayla ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisi tarafından dile getirilen kaygıları daha önce de paylaştıklarını hatırlattı. Harf, "Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele sahip. Bu yasanın aynı zamanda Türkiye'nin iş ve yatırım ortamına da olumsuz etkisi olabileceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan yasanın, bu süreçte Parlamento'da veya yasanın uygulanmasında olsun bazı değişikliklere uğrayacağını anlıyoruz. Biz Türkiye'den, daha önce de birkaç kez belirttiğim gibi, temel ifade özgürlükleri ile özgür ve bağımsız medyayı savunmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Harf, bir soru üzerine, "Biz bu süreçte Türkiye'den, bu yasa hakkında endişelerimizin temel nedeni olan temel özgürlüklerin muhafaza edilmesini bekliyoruz. Yasa hakkında veya muhtemel değişiklikler hakkında detaylı analiz yapmayacağız. Birşey gerçekleştiğinde ne olacağına bakarız ve o zaman değerlendirmede bulunuruz."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Şubat 2014 Perşembe, 16:35 Misafir en ufak bir tehditte basını istediği gibi yöneten demokratik batı ülkeleri, iş onlara gore "3. dünya ülkelerine gelince" hemen çifte standarta bağlıyorlar, neden? çünkü kendi barış adalarının dışındaki tüm dünyada oluşan istikrarsızlık onlara refah sağlıyor, onlara daha bağlı bir az gelişmişlik yaratıyor. bu "karışmaların" önüne geçmenin tek yolu, ülkemizdeki huzur, asayiş ve toplum düzenini korumak için hepimizin çaba göstermesi. etrafımız yangın yeri, türkiye nin huzurunu ve kalkınmasını koruyalım. tabi ki evrensel değerlerden ve savunulabilir demokrasiden vazgeçmeden.
20 Şubat 2014 Perşembe, 14:25 Misafir bizde çok bilmiş amerika dan ciddi bir şekilde hayat hakkı özgürlüğü ne dokunmamasını istiyoruz ırak afganistan guantamano kızıldereliler vs vs vs bin tane yazarız okey mi
20 Şubat 2014 Perşembe, 10:32 Misafir olası karışıklık durumunda provakatif eylemlerde halkı kışkırtmanın önüne geçilmesi abd yi rahatsız etti neden acaba?bizde bir ata sözü vardır: bayram değil seyran değil enişte beni neden öptü?