Advertisement

ABD'de öncü göstergeler endeksi Ocak ayında yükselerek, ekonominin 2014 yılında yavaşlamasına neden olan kış fırtınaları sonrasında toparlanacağına işaret etti.

Conference Board tarafından gelecek üç-altı aylık döneme yönelik görünümü ortaya koyan öncü göstergeler, yüzde 0.3 yükselirken, bir önceki ayda değişiklik göstermemişti. Bu yükseliş Bloomberg anketine katılan 50 ekonomistin tahmin medyanı ile örtüşüyor.

Yüksek hisse ve konut fiyatları, hanehalkı gelirlerinin geçtiğimiz yılda desteklenmesini sağlayarak, Amerikalılara kış nedeniyle yaşanan duraksama sonrasında harcama istikrarı getiriyor. Ayrıca işten çıkarmaların azalmasıyla istihdamda ve bireysel gelirlerde yaşanacak toparlanmaların da, ekonominin yüzde 70'ine yakın bir bölümünü oluşturan tüketici harcamalarını artıracağı düşünülüyor.

High Frequency Economics şef ABD ekonomisti Jim O'Sullivan, "Faiz oranları hâlâ oldukça düşük, konut ve hisse varlıkları genel olarak yükseliş gösterdi. Finansal koşullar açısından bir gerileme gayet mümkün. Hava şartlarının etkileri azaldığında istikrarlı bir büyüme görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.2'lik düşüş ile yüzde 0.6'lık artış arasında değişiklik gösterirken, Aralık ayı verisi rhievize edilmeden önce yüzde 0.1 yükseliş olarak açıklanmıştı.