Advertisement

Rusya'ya yakınlığıyla bilinen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Kasım ayında AB ile işbirliği anlaşmasını imzalamayı reddetmesi sonrasında ülkede başlayan protestolar, taraflar arasındaki ateşkese rağmen gergin. Ukrayna'da salı gününden bu yana olaylarda 70 kişinin öldüğü yaklaşık 500 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. AB Dışişleri bakanları ise Ukrayna'da şiddet olaylarında sorumluluğu bulunanların malvarlığını dondurma ve AB'ye seyahatlerinin engellenmesi konusunda uzlaştı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Gilmore, yaptırımlar için siyasi onay verdiklerini ve görevlendirdikleri bir çalışma grubunun yaptırımlara hedef olacak sorumluların listesini hazırlamaya başladığını söyledi. Gilmore, halka baskıda kullanılabilecek malzeme ve ekipmanların, Ukrayna'ya ihracını askıya aldıklarını ve olayların seyrine göre yaptırımlar listesinin kabarabileceğini ifade etti.

Ukrayna'da krize diplomatik çözüm çabalarını sürdüren toplantıdan çıkan kararda, krizin birincil sorumlusunun Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve hükümet olduğu iddia edilerek tansiyonu düşürecek siyasi diyalog adımının yönetimden gelmesi gerektiği belirtildi.

Kararda, Ukrayna'daki siyasi krize kalıcı çözümün anayasa reformu, kapsayıcı yeni hükümetin kurulması ve demokratik seçimlerin şartlarının oluşturulmasından geçtiği vurgulandı.

Ukrayna'da muhalefet, 2004'teki anayasal düzene dönülerek Devlet Başkanı Yanukoviç'in yetkilerinin kısıtlanmasını istiyor.

Rusya ise şiddetin artmasından "batılı politikacılar" ile "Avrupa kurumlarını" sorumlu tutuyor.

Ukrayna'daki çatışma ortamı, Macaristan'dan Polonya ve Rusya'ya, doğu Avrupa Borsalarını da sarsarak, tahvil faizlerini tırmandırıyor ve para birimlerine değer kaybettiriyor.

Macar forinti dün 3. gününü de ekside kaparken,  Rus rublesi tüm zamanların en düşüğünden geri sıçradı. Polonya'nın 10 yıllık tahvil faizi, 1 haftanın en büyük sıçramasını yapmasının ardından dün büyük bir değişiklik göstermedi. Ukrayna'nın Haziran vadeli tahvillerinin faizi çarşamba günü yüzde 42'ye sıçramasının ardından Kiev saati ile 12:44'te yüzde 33'e tırmandı.