Advertisement

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta bu hafta başlayan hükümet karşıtı eylemlerde şiddetin tırmanmasıyla 5 kişi hayatını kaybetti; hükümet, salı günü tutukladığı muhalefet lideri Leopoldo Lopez hakkında, olayları organize etme suçundan tutukluluk hâlinin bir sonraki duruşmaya kadar devam etmesi yönünde karar çıktı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Lopez'i şiddete teşvikle itham etmesinin ardından hakim, 18 Şubat'ta polise teslim olan muhalefet liderinin tutukluluk hâlinin devamına hükmetti, ancak bir sonraki duruşma için bir tarih belirlenmedi. Lopez'in avukatı Bernardo Pulido, dava tebliğinin, Caracas'ın dışındaki askeri bir hapishanede, kapalı kapıların ardında alındığını savundu.

Bir başka muhalefet lideri David Smolansky, cuma ve cumartesi günü için "büyük eylem" çağrısında bulundu ve Lopez'in Voluntad Popular partisinin diğer liderleri hakkında da tutuklama emrinin çıktığını söyledi. Maduro'nun ulusa sesleniş konuşması yaptığı sırada Caracas boyunca silahlar patladı. Sosyal medyaya olayların şiddetini gösteren videolar yansırken, yerel basın, milis gruplarının araba pencerelerini kırdığı ve apartmanlara göz yaşartıcı gaz kutuları attığını gösterdi. Videoların bağımsızlığı doğrulanamadı.

El Hatillo yönetim bölgesinin başkanı Smolansky, "Dün gece terör ve barbarlık gecesiydi. Sokaklarda kalmak için gücümüzü korumalı ve protestolara devam etmeliyiz" dedi.