Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) bir rapor hazırlayarak, Hindistan'a, Fed'in teşvikleri azaltmasından ötürü Döviz piyasalarında oluşabilecek volatiliteye karşı rupiyi korumak için bir plan hazırlaması gerektiğini söyledi.

Hindistan'ın parasal durumu geçtiğimiz yıldan bu yana ilerleme kaydetmiş olsa da, sermaye bilançosundaki baskı ihtimaline karşı koordine bir planın gerektiğini söyleyen IMF, planın, ana savunma aracının rupinin esnekliğine yönelik olması ve gösterge faizin artırılması, nakit kısıtlamaları, forex swap pencereleri açılması ve dizel yakıt fiyatlarının yükseltilmesi gibi tedbirleri içermesi gerektiğini belirtti.

Hindistan'daki temel riskin, küresel likiditeki sıkılaştırmanın etkilerinin, ülke içindeki kırılganlıklarla birleşmesi olduğunun altını çizen IMF, Hindistan'daki baskıları, dış finansman ihtiyacının borçlanma maliyetlerini artırabilecek olması, fon çıkışları ve kurdaki "düzensiz ayarlamalar" şeklinde saydı.

Rupinin geçtiğimiz yıl Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltım kararının ardından Hindistan cari açığını azalttı, faizleri yükseltti ve döviz rezervlerini artırdı. Rupi Ağustos'ta rekor düşüğü görmesinden bu yana yüzde 11 değerlendi.