Advertisement

İşte kuraklığa karşı gerçek A,B,C planları

Türkiye'de kamuoyunu son dönemde kaygılandıran en önemli konuların başında bu yıl etkisini küresel anlamda hissettirecek olan kuraklık geliyor.

Başlık sizi hemen heyecanlandırmasın. Kuraklığa karşı A, B, C planlarını açıklayan ülke Türkiye değil ABD.

ABD, ağırlıklı olarak Kaliforniya'da yaşanacak kuraklık tehlikesine karşı kamuoyuna eylem planını açıkladı. 

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da kuraklık bölgesinde inceleme yaparak üreticilerle biraraya geldi.

Ve hemen ardından artan endişeler dikkate alınarak kuraklığın olası zararını en aza indirmek ve üreticilere destek olmak amacıyla bütçesi 183 milyon doları bulan bir eylem planı açıklandı.

Merak edenler için Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinin açılış sayfasında paylaşılan eylem planına yönelik öne çıkan başlıklar şöyle:

* ABD Tarım Bakanlığı, kuraklık nedeniyle Kaliforniya Eyaleti'nde 54 bölgeyi birincil doğal afet alanı ilan ederek çiftçi ve köylülere gerektiği takdirde acil kredi imkanı sağladı
*  Temel tarım topraklarını korumak için bir fon oluşturuldu. Bakanlık tarafından oluşturulan 15 milyon Dolar'lık fon, kıt su kaynakları nedeniyle olumsuz etkilenecek tarım arazilerini korumak, rüzgar erozyonunu azaltmak ve hayvanların suya erişimini sağlamak için kullanılacak.
* 100 milyon Dolar'lık bir bütçe Kaliforniyalı üreticiler için hayvancılık afet yardımı olarak ayrıldı.
* Su sıkıntısı yaşanan kırsal bölgeler için 3 milyon Dolar'lık acil su yardım hibesi hazırlandı.
•    * Kuraklıktan ekonomik açıdan etkilenecek Kaliforniya'daki ailelere yönelik olarak Gıda Bankaları için 60 milyon Dolar'lık bir bütçe ayrıldı.
•    * Acil havza koruma programı için 5 milyon dolar ayrıldı.

Merak edenler ABD'nin kuraklık tehlikesine karşı açıkladığı eylem planının detaylarına www.whitehouse.gov/drought  adresinden ulaşabilir.  

Dönelim Türkiye'ye..

Şu ana kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kuraklıktan fazla etkilenmemek için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi ancak herhangi bir detay vermedi. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da kuraklık tehlikesine karşı çalışmaları olduğunu belirtti ancak detaylar, “Bizim B planımız var. Yeraltı sularıyla ilgili planlama yapıyoruz” açıklamasından öteye gitmedi.

İrfan Donat

Bloomberg HT Editörü


BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2014 Cuma, 16:15 Misafir kuraklık bizi ekonomide olduğu gibi değet geçer
21 Şubat 2014 Cuma, 09:56 Misafir kuraklık ile mücadelede tasarruf önlemleri önemle olmakla birlikte, yağışın bol olduğu alanlardan ve sel alanlarından suyun borularla kıt olan bölgelere taşınması için projeler geliştirilmelidir.
21 Şubat 2014 Cuma, 09:54 Misafir 11 yıllık iktidarları döneminde ekonomiye ilişkin yapısal tedbirleri bırakın almayı, aklına getirmeyen bir iktidarın su kaynakları gibi bir konuda yedek planlarının olduğuna inanmak çok iyimser geliyor kulağa. zaten açıklamadan belli bu durum