Advertisement

(16:40'ta güncellendi)

Dolar, Fed'in teşvikleri azaltmaya devam edeceği ve Japonya merkez bankasının tahvil alım programını sürdüreceği söylentileri ile, yen karşısında yükselerek bu yılın en büyük haftalık kazancını genişletiyor.

ABD doları, Bloomberg News tarafından hazırlanan taslak bildiriye göre, G-20'nin gelişmiş ekonomilerde para politikalarının normalize edilmesini desteklemesi sonrasında, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında yükseldi. Kanada doları, ülkede perakende satışların Aralık ayında beklentinin üzerinde gerilediğini gösteren veri sonrasında geriledi. Çin para birimi yuan, offshore işlemlerde 2011'den bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Londra'da Mizuho Bank Ltd. Avrupa hedge fonları satış şefi Neil Jones, "Temeller daha güçlü dolar ve daha zayıf yen durumunun bozulmayacağı yönünde. Fed azaltmayı ne olursa olsun sürdürürken, Japonya da geleceğe yönelik teşviklerde bulunma yolunda devam ediyor"

Dolar yen karşısında yüzde 0.3 yükselirken, New York saati ile 08:35'te 102.58 yenden işlem gördü ve bu haftaki yükselişini yüzde 0.8'e genişletti ve 27 Aralık'tan bu yana en dik haftalık kazanca hazırlanıyor. ABD doları euro karşısında ise büyük bir değişiklik göstermeyerek 1.3710 dolardan işlem görüyor. Yen euro karşısında yüzde 0.2 zayıfladı ve 140.62 yen seviyesinde.

(16:40'ta güncellendi)