Advertisement

(16:05'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Samsung Electronics Co.'nun ralli yaparak teknoloji hisselerini rekora taşımasıyla yükseldi ve bu haftaki kayıplarını azalttı. Ukrayna tahvil ve hisseleri, başbakanın krizi ve yaşanan ölümleri sona erdirmek için erken seçime gidileceğini ilan etmesi ile yükseldi.

Ukrayna'da 2023 vadeli tahvil faizleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's tarafından ülkenin kredi notunun düşürülmesine rağmen, Rusya'nın 17 Aralık'ta 15 milyar dolarlık kurtarma paketi yardımından bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Ukrayna'da gösterge endeks yüzde 2.6 ralli yaparken, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya'da da hisseler yüzde 0.6'nın üzerinde yükseldiler. Samsung yüzde 3.4 tırmandı. Çin para birimi yuan, offshore işlemlerde 2011'den bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.6 yükselerek Londra saati ile 13:28'de 956.18 puana ulaştı ve haftalık kaybını yüzde 0.1'e azalttı. Ukrayna lideri Viktor Yanukovych, ülkede istikrarın sağlanması ve daha fazla kan dökülmesini engellemek için bazı adımlar atılması gerektiğini, bu çerçevede erken seçime gidileceğini ifade etti. Citigroup Inc. raporuna göre, 19 Şubat'ta sona eren haftada gelişen piyasa fonlarından 1.6 milyar dolar çıkış yaşanırken, üst üste 17. haftada sermaye çıkışı kaydedildi.

Londra'da bulunan Barclays Plc şef gelişen piyasa stratejistlerinden Koon Chow, "Bugünkü toparlanma, hisse ve para birimi değerlemelerinde yaşanan dik düşüşlerin ardından kısmen dipten alma nedeniyle gerçekleşiyor" ifadelerini kullandı.

G-20 maliye bakanları bu haftasonu para çıkışlarındaki volatiliteyi en az seviyeye indirmeyi hedefleyen politikaları koordine etmek üzere Sidney'de toplanacak.

(16:05'te güncellendi)