Advertisement

Avrupa Birliği hükümetleri, başkent Kiev'deki protestoların en kanlı gününün ardından Ukraynalı yetkililere, banka hesaplarını dondurma, seyahat vizelerini reddetme, toplumsal olaylara müdahale ekipmanları ihracatını durdurma gibi uygulamaları içeren yaptırım kararı aldı.

Ukraynalı yetkililer 18 Şubat'ta başlayan çatışmalarda 75 göstericinin hayatını kaybettiğini ve 363 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirtirken, 3 aylık protestoların sonlandırmak için Kiev ve Brüksel'deki diplomatik girişimler Yanukoviç'i artan istifa çağrılarını değerlendirmeye zorluyor. Ukrayna piyasaları yatırımcıların olayların yatıştığını düşünmesiyle tekrar yukarı çıktı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, EU meslektaşlarıyla Brüksel'de yaptığı toplantı sonrasında, "Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık son 48 saatte masum insanların hayatını kaybetmesi ve yaşanan olaylar karşısında dehşete düşmüş durumda," dedi. Hague yaptırımların şiddetin sorumlularını hedefleyeceğini belirtti.

Ölü sayısının tırmanmasıyla, Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri gece yarısı bakanları Yanukoviç ve muhalefet liderleriyle buluşarak, AB'nin yıl ortasında anayasa düzenlemesi ve 2014 sonuna doğru meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri içeren planlarını paylaştılar. Yanukoviç'in isteği üzerine Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin muhalefet ile görüşmeler için Ukrayna'ya bir heyet gönderecek.


BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2014 Cuma, 12:20 Misafir çok korkuttular sanki...ab siz de olur...