Advertisement

ABD'de ikinci el konut satışları, sert geçen kış mevsiminin düşük konut üretimi, sıkılaşan krediler ve düşen satın alma gücünün talepleri yavaşlatması ile birleşmesiyle, Ocak ayında bir yıldan uzun bir sürenin en düşüğüne geriledi.

İkinci el konut satışları Ocak'ta yüzde 5.1 düşerek 4.62 milyon yıllık orana geriledi. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı, satışların 4.67 milyona düşeceği yönündeydi.

Veriler, yüksek borçlanma maliyetleri ve fiyatların konu sektöründeki ivmeyi nasıl yavaşlattığını ortaya koyuyor. İş gücü piyasasındaki daha fazla ilerleme gerçekleşmesinin, daha yüksek bireysel gelirler ile birlikte konut piyasasında talepleri yükselteceği düşünülüyor.

New York'ta bulunan Maria Fiorini Ramirez Inc.şef ABD ekonomisti Joshua Shapiro, "Hava şartlarının etkisiyle temeller arasında bir ayrım yapmak zor, fakat konut sektörü yine de makul seviyede sağlıklı ve toparlanma eğiliminde. Geçtiğimiz yıl yaşanan son güçlenme belki de biraz aşırıya kaçmış olabilir ve biraz bunun düzeltmesi de yaşanıyor olabilir, ayrıca hava şartları da düşüşte etkili oldu" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 4.5 milyon ile 4.9 milyon aralığında değişiklik gösterdi. Aralık ayı verisi revize edilmeyerek 4.87 milyon yıllık hızda kaldı.

Bir yıl önceye göre kıyaslandığında, Ocak ayı ikinci el konut satışları yüzde 5.1 geriledi.

İkinci el konut fiyatlarında ortalama fiyat Ocak ayında bir yıl önceye göre yüzde 10.7 yükselirken, 188,900 dolar oldu.