Advertisement

ABD hisseleri, Fed yetkililerinin teşviklerin azaltılma hızının sürdürüleceği sinyalini veren açıklamaları ile kazançları silerek gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi gün içinde zirve rekorunun üç puan yakınını kadar tırmandı.

Groupon Inc, beklentilerin altında gelen karıyla yüzde 22 kayıp yaşadı. Priceline.com Inc. ve Intuit Inc., beklenenden iyi gelen bilançoları ile en az yüzde 2.5 yükseldiler. Seagate Technology PLC, RBC Capital Markets LLC'nin hisse notunu yükseltmesi ile yüzde 1.5 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek haftanın son işlem gününü 1,836.25 puandan tamamlarken, gün içerisinde yüzde 0.4'e varan artış yaşadı. Endeks üst üste iki haftalık kazancın ardından, son dört işlem gününde yüzde 0.1 geriledi. Dow Jones endeksi ise 29.93 puan, yani yüzde 0.2 kayıpla 16,103.30 puanda.

First Citizens BancShares Inc. şef yatırım yöneticisi Eric Teal, "Asıl korku azaltmanın hızlandırılmaya başlatılabileceği düşüncesi. Gerçek şu ki, merkez bankaları politika teşviklerini sürdüreceklerini söylüyorlar, bu da yatırımcılara meydana gelen toparlanmanın bozulmayacağına yönelik biraz güvence vermeli" ifadelerini kullandı.