Advertisement

Türkiye'deki İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, Türkiye'deki dinamiklerin ve temellerin oldukça güçlü ve dirençli olduğunu belirterek, "Bence İngiliz şirketlerinin ortak fikri orta ve uzun vadede Türkiye'nin büyümeye devam edeceği yönünde" dedi.

İngiltere'nin Türkiye'ye 2013 yılında net doğrudan uluslararası yatırım girişinde 2 bin 635 şirketle ikinci sırada yer almasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gaunt, Türk ekonomisinin son yıllarda çok başarılı ve etkileyici bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Gaunt, Türk iş adamlarının Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde nasıl iş yapılacağını iyi bildiklerini vurgulayarak, "Böylece İngiliz şirketleri, Türk şirketleri ortaklığıyla buradaki pazarlara da rahatlıkla ulaşabiliyor" diye konuştu.

Orta ve uzun vadede Türkiye'den gelişmekte olan ülkelere özellikle Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerine çok daha fazla yatırım fırsatının olduğuna dikkati çeken Gaunt, bu yüzden Türkiye'nin bu noktada hala önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

- "Türkiye stratejik olarak önemli bir konumda yer alıyor"

Gaunt, Türk - İngiliz ilişkilerinin en basit ifadeyle pozitif durumda olduğunu söyleyerek, "Biz, Türkiye ve İngiltere'nin ticari ilişkilerini artırma konusunda inançlıyız" dedi.

İngiliz ve Türk işadamlarını bir araya getirerek, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeye devam edeceklerini aktaran Gaunt, İngiliz şirketleri için Türkiye'de paydaşlar bulmanın yanında, İngiltere'de Türk işletmelere yatırımların desteklenmesiyle ilgili yakından çalıştıkları bilgisini verdi.

Gaunt, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılması noktasında birçok ilgi çekici alan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türk şirketlerinin İngiltere'ye yatırımları iyi durumda. İngiltere'den Türkiye'ye yatırımlar da artmaya devam ediyor. Türkiye'nin hala çok fazla büyüme potansiyeli olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Türkiye stratejik olarak önemli bir konumda yer alıyor. Türkiye ve Türk iş adamları yüzlerce yıldır dünyanın birçok yerinde iş yapıyor. Bu yüzden Türk iş adamları Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde nasıl iş yapılacağını biliyor. Böylece İngiliz şirketleri, Türk şirketleri ortaklığıyla buradaki piyasalara da ulaşabiliyor. Bu noktada İngiliz şirketlerine uzmanlık kazandırmak istiyoruz. İngiliz şirketleri bu pazarlara Türk şirketleriyle ulaşabiliyorlar ve bu durum bizim için oldukça iyi."

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Gaunt, Türkiye'nin er ya da geç AB'ye üye olacağını ancak bunun çok çabuk olmayabileceğini vurguladı.

AB üyeliğinin zorlu bir yol olduğu yorumunu yapan Gaunt, "Unutulmasın ki İngiltere de katılım için 3 kez girişimde bulundu. Bunlardan 2'si reddedildi. Bence bu basit bir yolculuk değil. 5-10 yıl içerisinde AB değişecek. Orada farklı politikacılar ve farklı tutumlar olacak. Türkiye'nin ekonomik büyümesi hala güçlü durumda. Onlar bir kaç olumsuz algıya sahip ama zamanla silinecek, bu konuda iyimserim. Yakın gelecekte insanların tutumları, davranışları ve yaklaşımları değişecek" yorumunda bulundu.

AA