Advertisement

Tüketicis fiyatlarındaki baskının azaldığını savunan Hindistan Maliye Bakanı Palaniappan Chidambaram ile farklı görüşlere sahip olan Hindistan Merkez Bankası Raghuram Rajam, enflasyonun, büyüme karşısındaki en büyük risk olduğu uyarısında bulundu.

Chidambaram, G-20 toplantılarına katıldığı Sidney'de, yüksek büyüme oranları arayışındaki Hindistan gibi gelişen piyasa ekonomilerinin enflasyonu, gelişmiş ülkelerden daha fazla tolere edebileceğini ileri sürdü. Yüzde kaç fiyat artışının uygun olacağı sorusunu yanıtlamaktan kaçınan Chidambaram, toptan satış enflasyonunun yüzde 5.05'e gerilemesini, "büyük bir başarı" olarak niteledi.

Öte yandan aynı toplantıya katılan Rajan, Bloomberg'e verdiği röportajda, "Bu noktada bile en büyük sorun enflasyonu aşağı çekmek, çünkü enflasyon büyümeye zarar veriyor" diyerek, enflasyonun yavaşlamasıyla, büyüme imkanlarının artacağını savundu.

Rajan geçtiğimiz ay Eylül'de merkez bankası başkanı olmasından bu yana 3. kez faiz artırarak, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlaması üzerine faizlerini yükselten Türkiye'den Brezilya'ya birçok gelişmekte olan ülke ekonomisinin arasına katışdı. Bu hamle, Chidambaram'ın Mayıs'taki seçimlerin öncesinde hızlı bir toparlanma planlayıp düzenlemesi çabalarını olumsuz etkiledi.