Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde henüz bir deflasyon sinyali olmasa da, fiyatlarda düşüş öngörmeleri hâlinde politika yapıcıların, teşvikleri artırmaya hazır olduğunu belirtti.

Sidney'deki G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'da konuşan Draghi, insanların fiyatların düşeceği beklentisiyle harcama planlarını ertelediğine dair bir kanıt görmediklerini, ancak risklerin farkında olduklarını söyleyerek, "Yönetim Konseyi, bu risklerin güçlenmesi durumunda harekete geçmeye istekli ve hazır" dedi.

Euro Bölgesi'nde enflasyonun Ocak'ta yüzde 0.7 ile bankanın hedefi olan yüzde 2'nin yarısının altında gerçekleşmesinin ardından ekonomisler, AMB'nin deflasyon riskini bertaraf etmek için teşvikleri artırıp artırmaması konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Draghi, konseyin, ilk kez 2016'ya ait enflasyon beklentilerinin yayınlanacağı 6 Mart'a kadar "harekete geçip geçmemek için gereken tüm bilgilere sahip olmuş" olacağını söyledi.

Euro Bölgesi'ndeki ekonomik toparlanma sinyallerine ilişkin de kısa bir süre konuşan Draghi, güvenin geri geldiği ve yerek talebin yükseldiğine dair sinyallerin olduğunu dile getirdi.