Advertisement

Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, "Ukrayna'daki durumun kötüye gitmesi nedeniyle ülkedeki mevcut durumun kapsamlı analizi için Rusya'nın Ukrayna Büyükelçisi Mihail Zurabov'un istişarelerde bulunmak üzere Moskova'ya çağrılmasına karar verildi" ifadesi yer aldı.

- Lavrov ile Kerry telefonda Ukrayna'yı görüştü

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ukrayna'daki gelişmeleri telefonda değerlendirdiği bildirildi.

Görüşmede Lavrov'un, "Şimdi en önemlisi, Ukrayna'daki siyasi krizin çözümüne yönelik anlaşmanın şartlarını yerine getirmektir" dediği kaydedildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Bizim için 21 Şubat'ta Ukrayna'daki siyasi krizin çözümünü sağlayacak uzlaşmanın tam uygulanması önem taşımaktadır ancak devlet yönetimini ele geçiren Ukrayna mufalefeti, şiddete dayalı şekilde uzlaşma şartlarını yerine getirmeyi ve silah bırakmayı reddediyor."

Görüşmede ayrıca, iki bakanın Suriye'deki insani durumu da değerlendirdiği ifade edildi.

Merkel ve Hollande Ukrayna'yı görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'daki gelişmeler konusunda akşam saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonla görüştü.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Merkel ve Hollande'ın Ukrayna konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, "Her ikisi de Ukrayna'da tüm siyasi akımların temsil edildiği bir hükümetin hızlı şekilde oluşturulması konusunda hemfikir olduklarını teyit etti. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü korunmalıdır" ifadesini kullandı.

Sözcü Seibert, Başbakan Merkel ve Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya ile Fransa'nın Ukrayna politikalarını yakın işbirliği içinde sürdürmelerini kararlaştırdığını kaydetti.

Ukrayna konusunda yoğun diploması yürüten Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra Ukrayna Parlamentosunun kararıyla serbest bırakılarak cezaevinden çıkan muhalif liderlerden Yulia Timoşenko ile de telefon görüşmeleri gerçekleştirmişti.

Yunanistan-Bulgaristan ve Romanya, Ukrayna için Budapeşte'de toplanıyor

Vişegrad Dörtlüsü ülkeleri ile Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'nın dışişleri bakanları, Ukrayna'nın durumunu görüşmek üzere Budapeşte'de toplanıyor.

Macaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yarın Vişegrad Dörtlüsü ülkeleri Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın yanı sıra, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya dışişleri bakanlarının da katılacağı bir toplantıda Ukrayna'nın durumu görüşülecek.

Toplantıda, Ukrayna'daki gelişmelerin yanı sıra Suriye krizinden dolayı bölgeyi etkileyen mülteci sorunu ve enerji projeleri de ele alınacak.

Vişegrad Dörtlüsü'nün geçen yıl Ekim ayında Macaristan'da yapılan toplantısına Türkiye, Avusturya ve Litvanya dışişleri bakanları da katılmıştı.

AA