Advertisement

G-20 ülkeleri, para politikalarının uluslararası etkilerine karşı duyarlı olma vaadinde bulunurken, Janet Yellen, Fed başkanı olarak katıldığı ilk G-20 toplantısında gelişmekte olan ülkelerin endişelerini gevşettiği için övgü aldı.

Sidney'deki toplantının sonlanmasının öncesinde Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkeler, Fed'e, parasal genişleme politikalarından çıkarken, dış etkilerini göz önünde bulundurma çağrısında bulundu. İngiltere ve Avustralyalı yetkililer Fed'in politikasını, kendi ihtiyaçlarına göre belirlemesini destekleyerek, bazı gelişmekte olan ülkelerin kendi ülkelerindeki başarısızlıklar için Fed'in tahvil alımlarını azaltımını bahane ettiğini savundu.

G-20'nin önceliklerini açıklayan Avustralya Hazine Bakanı Joe Hackey, Yellen'ın, azaltımın etkileri ile ilgilenme konusunda "çok etkili" olduğunu dile getirerek, "En büyük gelişmiş ülkelerdeki para politikası hareketinin, gelişen piyasa ekonomilerinde etkisinin olacağına dair tam bir farkındalık vardı" diye konuştu.

Yellen, görevindeki 3. haftasında etkisini kapalı kapılar ardında tutarak, basına açık yorumlardan uzak durdu. Hockey ve Fransız ve İspanyol mevkidaşları, kendisinin ihtiyatlılığına dikkat çekerken, toplantılardan önce azaltımın küresel politika koordinasyonun bozulduğunu söylemiş olan Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, politikayı yönetme ihtiyacı üzerinde geniş çapta anlaşıldığını söyledi.

G-20'nin basın açıklamasında, teşviklerin azaltım zamanının fiyat ve büyüme görünümüne bağlı olacağı belirtildi. G-20 toplam gayrisafi yurtiçi hasılayı önümüzdeki 5 yılda yüzde 2'nin üzerinde artırmayı hedefleyecek.