Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, cuma akşamı İspanya'nın notunu bir basamak artırarak Baa2'ye yükseltti.

Artışa neden olarak sürdürülebilir büyüme ve ülkedeki istihdam piyasası ve emeklilik sistemindeki yapısal değişiklikler gösteren Moody’s, görünümün birkaç ay önce negatiften, durağana çekilmesinin ardından ülkenin kredi notu görünümünü şimdide pozitif olarak belirledi.

Reyting kuruluşu, cuma günkü kararını, "İspanya ekonomisinde daha sürdürülebilir bir büyüme için ülke ekonomisinin yeniden dengelenmesi ve ülkenin rekabetçiliğinin artmasını sağlayan yapısal düzenlemelerle yerli ekonomide azalan borcu" yansıttığını söyledi.

Buna rağmen kredi kuruluşu, bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 7'ye varması ve borç, gelir oranının fazlalığının risk yarattığını da ekleyen Moody's, ayrıca bankacılık sisteminin hâlâ zayıf olduğu konusunda uyardı.

Moody’s, Aralık ayındaki değişiklikte notu en düşük yatırım yapılabilir seviye olan Baa3 olarak bırakmıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's son dönemde savaş sonrasındaki en uzun duraklama döneminden çıkan Euro Bölgesi'ndeki başka ülkelerin de öngörülerini yükseltmiş, İtalya ve portekiz'in görünümünü yukarı çekerken, İrlanda'nın da kredi notunu artırmıştı.