Advertisement

Çin devlet gazetesinin bazı bankaların kredileri azalttığını yazmasıyla Asya hisseleri düştü, metaller geriledi ve yen tırmandı. Doğal gaz, ABD'deki kötü hava koşullarının enerji talebi görünümünü arttırmasıyla 5 yılın zirvesine çıktı.

Çin ve Hong Kong endeksleri Tokyo saatiyle 14:44'te yüzde 2.1'den fazla güç kaybederken, yuan 2 yılın en büyük haftalık düşüşünü genişletti. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6, Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.1 indi. Bakır bir ayın en sert gerilemesini kaydederken yen diğer büyük para birimleri karşısında güç kazandı.

Çin'de yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay yıllık bazda 70 şehrin 69'unda yükselirken, Shanghai Securities News, Industrial Bank Co. ve diğer adı verilmeyen bankaların emlak sektörü ve çelik ve çimento gibi bağlantılı sektörlerdeki kredileri azalttığını söyledi. Almanya'daki Ifo enstitüsünün iş dünyası güven endeksinin 2 yılın zirvesinden düşeceği tahmin ediliyor. ABD'nin Kuzeydoğu ve Ortabatı'sını damıtılmış gaz arzının Kasım'dan bu yana en düşük seviyelerde olduğu dönemde daha fazla soğuk hava vurdu. Tayland bahtı, Bangkok'taki eylem alanındaki patlamanın 2 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmasının ardından zayıfladı.

Çin'de daha sıkı kredi politikalarının kısa vadede olumsuz olarak algılanacağını belirten Melbourne'deki Equity Trustees Ltd.'ın yatırım genel müdürü George Boubouras, "Eğer yetkililer bir sonraki döngüde daha kaliteli bir kredi büyümesini garantilemek istiyorsa, bu küresel büyüme için daha iyi" dedi.