Advertisement

(15:35'te güncellendi)

Batı Teksas ham petrolü (WTI), Çin'in devlet gazetesinin bazı bankaların ülkenin emlak sektörüne kredileri kısıtlayacağını açıklamasının ardından gelişen piyasalarda talebin yavaşlayacağı endişesiyle önceki kazançlarını sildi.

WTI vadelileri New York'ta yüzde 0.5'lik artışı silerek bir haftanın en düşük kapanış seviyesinde işlem gördü. Londra merkezli Brent vadelileri ise önceki yüzde 0.4'lük yükselişi sildi.

Shanghai Securities News, Industrial Bank Co. ve diğer adı verilmeyen bankaların emlak sektörü ve çelik ve çimento gibi bağlantılı sektörlerdeki kredileri azalttığını söyledi. Fiyatlar soğuk arktik havanın Kuzeydoğu ve Ortabatı'ya bu hafta geri dönmesinin beklenmesinin dünyanın en büyük petrol tüketicisinin ısınma yakıtı talebini arttırmasıyla yükseldi.

"Risk iştahı hala limitli," diyen Londra merkezli Sucden Financial Ltd.'nin analisti Myrto Sokou, "Yatırımcılar gelişen piyasalardaki görünümlerle ilgili hala temkinli davranıyorlar," şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli WTI kontratı Nymex'te 18 sent azalarak Londra saatiyle 11:13'te varil başına 102.02 dolardan işlem gördü. Kontrat 21 Şubat'ta 14 Şubat'tan beri en düşük kapanış seviyesine geriledi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 4 altında seyretti. Fiyatlar bu sene yüzde 3.7 arttı.

Nisan vadeli Brent kontratı 34 azalarak Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 109.51 dolardan işlem gördü. Brent ile WTI arasındaki fark 7.54 dolar olarak kaydedildi.

(15:35'te güncellendi)