Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da düşüş kaydetmesi beklenen iş dünyası güven endeksi 2.5 yılın en yükseğine çıkarak, büyümenin hızlanabileceğinin sinyalini verdi.

Ifo enstitüsünün 7,000 yöneticinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketine dayanan iş dünyası güven endeksi Şubat'ta bir önceki aydaki 110.6 puandan, 111.3 puana çıktı. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin medyan tahmini, endeksin 110.5 puana gerileyeceği yönündeydi.

Almanya, en büyük ticaret ortağı Euro Bölgesi'nin geri kalanındaki kırılgan toparlanmayı desteklemek için kilit konumda bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi 6 Şubat'ta politika yapıcıların, daha fazla teşvik gerekip gerekmediğine karar vermesinden önce bölgedeki tüm verileri incelemesi gerektiğini söyledi ve o zamandan bu yana gelen veriler, beklenenin üzerinde büyümeden, yavaşlayan imalata kadar değişken seyir izledi.

Frankfurt'taki Natixis'in baş Euro Bölgesi ekonomisti Sylvain Broyer, bu yıl büyümede hızlanma beklediklerini söyleyerek, "Geçtiğimiz yılki gibi özel tüketimin öncülüğünde bir büyüme olacak. Bu yıl, şirket yatırımları olmalı" dedi.

Almanya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası geçtğimiz çeyrekte dış ticaretin artması ve ekipman ve inşaat yatırımlarının artmasıyla yüzde 0.4 büyüyerek beklentilerin üzerinde geldi. Euro Bölgesi ekonomisi ise aynı çeyrekte yüzde 0.3 genişledi.