Advertisement

-Euro Bölgesi'nde enflasyon %0.8 hızlandı

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları Ocak'ta ilk beklentilerin üzerinde artış kaydederek, Avrupa Merkez Bankası üzerindeki, düşük enflasonu önlemek ve büyümeyi desteklemek için önümüzdeki ay harekete geçmesi baskısını azalttı.

Tüketici fiyatları Aralık'ta yüzde 0.8 hızlanmasının ardından Ocak'ta da yıllık bazda yüzde 0.8 yükselerek, Eurostat'ın 31 Ocak'ta yüzde 0.7 olarak açıkladığı ilk tahminin üzerinde gerçekleşti. Yine de enflasyon verisi 4. ayında da yüzde 1'in altında kaldı. Frankfurt'taki merkez bankası, enflasyonu yüzde 2'nin hemen altında tutmayı hedefliyor.

-Yellen G-20'nin övgüsünü kazandı

G-20 ülkeleri, para politikalarının uluslararası etkilerine karşı duyarlı olma vaadinde bulunurken, Janet Yellen, Fed başkanı olarak katıldığı ilk G-20 toplantısında gelişmekte olan ülkelerin endişelerini gevşettiği için övgü aldı.

Sidney'deki toplantının sonlanmasının öncesinde Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkeler, Fed'e, parasal genişleme politikalarından çıkarken, dış etkilerini göz önünde bulundurma çağrısında bulundu. İngiltere ve Avustralyalı yetkililer Fed'in politikasını, kendi ihtiyaçlarına göre belirlemesini destekleyerek, bazı gelişmekte olan ülkelerin kendi ülkelerindeki başarısızlıklar için Fed'in tahvil alımlarını azaltımını bahane ettiğini savundu.

-HSBC karının yüzde 9 arttığını açıkladı

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc'nin yıl geneli karı, harcamalarının ve kötü kredi ücretlerinin düşmesiyle yüzde 9 artmasına rağmen analistlerin tahminlerinin altında kaldı.

Londra merkezli bankanın bugünkü açıklamasına göre, 2013 için vergi öncesi karı 20.7 milyar dolardan 22.6 milyar dolara çıktı. Bu seviye Bloomberg anketine katılan 30 analistin 24.6 milyar dolar olan medyan tahmininin altında kaldı.

-Almanya'da iş dünyası güveni 2.5 yılın en yükseğine çıktı

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da düşüş kaydetmesi beklenen iş dünyası güven endeksi 2.5 yılın en yükseğine çıkarak, büyümenin hızlanabileceğinin sinyalini verdi.

Ifo enstitüsünün 7,000 yöneticinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketine dayanan iş dünyası güven endeksi Şubat'ta bir önceki aydaki 110.6 puandan, 111.3 puana çıktı. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin medyan tahmini, endeksin 110.5 puana gerileyeceği yönündeydi.

-İsrail Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz indirimi

İsrail Merkez Bankası, enflasyonun yavaşlaması ve büyümenin cansız seyretmeye devam etmesi ile, beklenmedik şekilde gösterge faiz oranını son beş ayda ilk defa düşürdü.

Başkan Karnit Flug liderliğindeki beş üyeli para politikası paneli, borçlanma maliyetlerini yüzde 1'den yüzde 0.75'e düşürdü. Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistten sadece 5'i bu faiz indirimini öngörürken, diğer ekonomistler değişiklik olmayacağı yönünde tahminde bulundu. İsrail para birimi şekel, kararın hemen ardından zayıflarken, dolar karşısında yerel saat ile 06:42'de 3.5173 seviyesinden işlem gördü.

-Ukrayna'da merkez bankası başkanı değişti

Ukrayna'da, borçların geri ödenmesi konusunda başarısız olması nedeniyle merkez bankası başkanını değişikliğine gidildi.

Kiev'deki geçici hükümet, ABD ve Avrupa Birliği'nin yeni yönetime yardım eli uzatabileceklerini açıklamalarının ardından, mali olarak 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı ise, Viktor Yanukoviç'in karşıtlarının ülkedeki barış anlaşmasını ihlal ettiklerini ve ülke yönetimini diktatör, terörist yöntemlere ittiğini ifade etti.

-ABD hisseleri zirve rekoruna tırmandı

ABD hisseleri, sağlık hizmeti sağlayıcılarının yükselmesi ve EBay Inc.'in rallisi ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi zirve rekoruna yükseldi ve bu yılki kayıpları sildi.

S&P 500 yüzde 1.2 yükselerek New York saati ile 12:20'de 1,858.58 puana ulaştı ve tüm zamanların yükseği olan 15 Ocak'taki 1,848.38 puanı aştı. Endeks yıl genelinde yüzde 0.6 yukarıda. Dow Jones endeksi ise 194.26 puan, yani yüzde 1.2 yükselerek 16,297.56 puanda.

-Avrupa hisseleri haftaya dengede başladı

Avrupa hisseleri, Scania AB ve Dixons Retail Plc gibi şirketlerin yükselmesinin, HSBC Holdings Plc'nin beklentinin altında kâr açıklaması ile yaşadığı düşüşü dengelemesi ile, yatay bir seyir izliyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek günü 337.22 puandan tamamladı. Endeks, Meda AB ve Valeo SA gibi şirketlerin beklentileri aşan bilançoları ile, geçen hafta yüzde 0.8 güçlenerek Ocak 2008'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

-Euro, Draghi'nin açıklamalarıyla zayıflıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin enflayson görünümünün bozulması hâlinde harekete geçeceklerini söylemesi üzerine euro, yen karşısında bir ayın zirvesinden geriledi.

Euro yen karşısında yüzde 0.2 düşerek New York saati ile 07:41'de 140.67 yen olurken, 21 Şubat'ta 141.27 seviyesine yükselerek 24 Ocak'tan bu yana en yükseği görmüştü. Euro dolar karşısında ise yüzde 0.2 yükselmesinin ardından, yüzde 0.2 kayıpla 1.3725 dolardan işlem görüyor. Dolar yen karşısında büyük bir değişiklik yaşamayarak 102.49 yen seviyesinde.