Advertisement

Riskli kredileri azaltmaya çalışan Çin'in en büyük bankalarından Industrial Bank Co., emlak imarcılarına verdiği finansmanın bir kısmını durdurarak, ülkenin emlak sektörünün fonlanmasının sıkılaştırılabileceği endişelerine neden oldu.

Şanghay Borsası'na açıklama yapan şirket, kredi tahsisleri için yeni iç kurallara hazırlanan bankanın, imarcılara verdiği ara kat finansmanını askıya aldığını ve Mart sonuna kadar emlak projelerinin kredilerini erteleyeceğini söyledi.

Industrial Bank'ın fonlamayı kısıtlama kararı, yeni konut fiyatlarındaki zayıf artış ve satışlardaki düşüşler ile uğraşan imarcılar üzerindeki, artan baskının sinyalini veriyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hız kesmesiyle bankalar, 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek düzeyine tırmanmış olan kötü kredilerdeki artışı kontrol altına almaya çalışıyor.

Bankaların 2011'den bu yana emlak kredilerini sıkılaştırdığını ve bunun hâlihazırda imarcıları daha pahalı fonlamaya ittiğini söyleyen Credit Suisse Group AG'nin Hong Kong'taki analistlerinden Du Jingsong, "Emlak piyasasında şu anda en kötü senaryoya takılı olmasından ötürü çok büyük bir belirsizlik var" dedi. Du, en kötü senaryoyu, piyasanın ne çok iyi ne de yardım gerektirecek kadar kötü performans gösteriyor olması şeklinde açıkladı.

Çin'in en büyük gayrimenkul sitesinin sahibi SouFun Holdings Ltd.'in izlediği 42 büyük şehrin yüzde 90'ı geçtiğimiz hafta emlak satışlarında yıllık bazda düşüş açıkladı.