Advertisement

(11:26'da güncellendi)

Asya hisseleri tırmanarak bölgenin gösterge endeksini 1 ayın en yükseğine taşırken, Güney Kore wonu ralli yaptı ve nikel de yükseldi. Yuan Aralık 2012'den bu yanaki en sert düşüşünü kaydetti ve altın değer kaybetti.

SoftBank Corp.'un Güney Koreli Line Corp. mobil mesajlaşma hizmetinden hisse almakla ilgilendiğinin söylenmesi üzerine ralli yapmasıyla MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:44'te yüzde 0.6 tırmandı. Standard&Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşüşle Londra saatiyle 08:12'de 337.21 puana indi. Won 2 haftanın zirvesinden geri sıçrarken, Türk lirası yüzde 0.6 zayıfladı. Çin'de yuan yüzde 0.24 değer kaybederken, ülkenin para piyasası oranı 10 gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı. Nikel Londra'da yüzde 0.2 primlendi ve altın 4 ayın en yüksek kapanışından geri adım attı.

Japonya'nın en büyük cep telefonu operatörü SoftBank'ın Naver Corp.'un sahip olduğu mesajlaşma hizmetine teklif verdiği söylentisinin ardından telekomünikasyın hizmeti şirketleri MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Bloomberg'in anketlerine göre ABD'de bugün açıklanacak konut fiyatları Aralık'ta yüzde 0.3 artış kaydedecek. Almanya 4. çeyrekte ihracatın desteğiyle büyümenin hızlandığını teyit etti. Avrupa Borsaları beklentinin altında gelen bilançoların etkisiyle 6 yılın zirvesinden gevşedi. Düşük para piyasası oranlarının yuan arzının fazla olduğunun sinyalini vermesiyle Çin Merkez Bankası finansal sistemden fon çekiyor.

Küresel ekonominin sağlam göründüğünü söyleyen IG Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Evan Lucas, "Bu parlayan büyüme değil, ancak anemik de değil. Avrupa çoğu kişinin beklediğinden daha iyi görünüyor, ayıca ABD'den iyi rakamlar geliyor ve bu bize güven veriyor.Wall Street'ten gece yarısı gelen destek Asya piyasalarını destekledi" dedi.

(11:26'da güncellendi)