Advertisement

Asya hisseleri, bölgesel gösterge endeksin bir ayın zirvesini bulmasıyla yükselirken, Türk lirası düşüşün ikinci gününe girdi ve altın geri adım attı. Çin hisseleri Haziran'dan beri en büyük iki günlük kayba yöneldi ve yuan Aralık 2012'den beri en sert düşüşünü kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, SoftBank Corp.'un, Güney Kore'ni Line Corp mobil mesaj hizmetinden hisse satın almak istediğinin duyurulmasından sonra telekomünikasyon şirketlerinin rallisine öncülük etmesiyle Tokyo saatiyle 15:38'de yükselerek yüzde 0.7 arttı. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yatay seyretti. Dün gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile arasında olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinin internette yayınlanmasının ardından siyasi risklerin geri dönmesiyle Türk lirası yüzde 1.1 kadar zayıfladı. Çin'in CSI 300 Endeksi yüzde 2.5, tuan yüzde 0.25 düşerken, ülkenin para piyasası oranı 10 günlük gerilemeyi durdurdu. Altın 4 ayın zirvesinden geri adım attı.

Telekomünikasyon hizmetleri şirketleri MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Çin'in merkez bankası düşük para oranının bol yuan arzına işaret etmesiyle finansal sistemden fon çekmeye yöneldi. Almanya 4. çeyrek ekonomik büyümesinin ivme kazandığı teyit edebilir. Bloomberg anketine göre, ABD'de konut fiyatlarının Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 0.3 artmış olması bekleniyor.

"Küresel ekonomi yeterince güçlü gözüküyor," diyen Melbourne IG Ltd.'nin piyasalar stratejisti Evan Lucas, "Bu gürleyen bir büyüme değil ama soluk da değil. Avrupa birçok kişinin tahminlerinden muhtemelen daha iyi, ve ABD'den de iyi veriler geliyor, bu da bize güven veriyor. Eğer sadece Çin'e bakarsak, hala baskı altındalar," şeklinde görüş bildirdi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.5 kadar güçlendikten sonra yüzde 2 düştü. Çin hükümeti içeride riskli kredileri kısıtlarken, daha zayıf yuan Çinli şirketlerin denizaşırı borçlanma maliyetini arttırıyor.