Advertisement

Bakır, yuanın zayıflığı ve emlak piyasasına kredi azaltımının dünyanın en büyük tüketicisi Çin'deki metal talebini düşüreceği endişeleriyle gerilemenin ikinci gününe girdi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.7 kadar zayıflayarak ton başına 7,053.50 doları buldu ve Tokyo saatiyle 16:05'te 7,062 dolardan işlem gördü. Vadeliler bu sene yüzde 4.1 düştü.

Çin'in Industrial Bank Co.'su emlak projeleri için kredileri Mart sonuna kadar erteleyeceğini açıkladı. Copper Development Association, inşaatların küresel anlamda metal talebinin yüzde 40'ına tekabül ettiğini belirtti. Yuan, 2012'den beri en sert düşüşle dolar karşısında yüzde 0.3 kaybetti.

Seul merkezli Korea Exchange Bank Futures Co.'nun metal traderı Chae Un Soo, "Çin'in zayıflayan emlak piyasası ve güç kaybeden yuan yavaşlayan talep endişelerini derinleştirdi," şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli metal Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.8 gerilemeyle ton başına 49,520 yuana (8,099 dolar) indi. Mayıs vadeli kontrat New York'taki Comex'te yüzde 0.6 kayıpla pound başına 3.2205 dolar oldu.

LME'de nikel, alüminyum ve çinko da düşerken, kurşun ve kalay yatay seyretti.