Advertisement

Almanya'da 4. çeyrekte ihracatın 3 senenin en sert yükselişini kaydetmesiyle, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde yatırımla da desteklenen bir büyüme gerçekleşti.

Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'nin bugünkü açıklamasına göre, ihracat 2013'ün son 3 ayında bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.6 yükseliş kaydetti. Almanya'nın GSYİH'nın 4. çeyrekte yüzde 0.4 büyüdüğü açıklandı.

İş dünyası güveninin 2.5 senenin zirvesine çıkması ve işsizliğin rekor düşük seviyeye inmesi Almanya'ya Euro Bölgesi'nin geri kalanındaki kırılgan toparlanmaya güç vermesine sağlıyor. Veriler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Euro Bölgesi'nin büyümesinin sürdürülebilmesi için daha fazla teşviğe gerek olup olmadığına karar vermesine yardımcı olacak.

"Almanya ekonomisi aslında ileriye yönelik gayet iyi durumda," diyen Londra merkezli Action Economics'in Avrupa ekonomisi müdürü Natascha Gewaltih, "Bu ayrıca Euro Bölgesi'nin bütünü için de iyi bir haber," şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi ekonomisi, Fransa ve Hollanda'nın beklentilerin üstünde gelen büyümeleri ve İtalya'da büyümeye dönüş ile yüzde 0.3 büyüdü. Aynı zamanda, imalat yavaşlama belirtileri gösteriyor ve enflasyon AMB'nin fiyat istikrarı olarak belirlediği yüzde 2'lik seviyenin yarısının altında seyrediyor.