Advertisement

Batı Teksas (WTI) ham petrolü, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de talebin yavaşlayabileceği spekülasyonlarıyla düşüşün 2. gününe girerek aylık kazancını azalttı. Brent Londra'da kayıp ve kazanç bölgeleri arasında gidip geldi.

Vadeliler New York'ta yüzde 0.5 kadar gerileyerek son 1.5 aydaki ilk haftalık düşüşe hazırlandı. Enerji Enfermasyon İdaresi verileri ABD'de yakıt kullanımı endeksinin Haziran'dan beri en düşük seviyeye indiğini gösterdi. Bloomberg anketine göre, Suudi Arabistan üretiminin azaltılması ve Libya'daki arz kesintisiyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği'nin (OPEC)
üretiminin 2 seneyi aşkın en zayıf seviyeye düşmesi bekleniyor.

"Talep durumu zayıf," diyen Sidney merkezli Barratt's Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "Petrol bu seviyelere hava koşulları nedeniyle ulaştı. Gördüğümüz hareketler sezonsal," diye ekledi.

Nisan vadeli WTI kontratı 53 sent kadar gerileyerek Nymex'te varil başına 101.87 doları buldu ve Singapur saatiyle 14:02'de 101.98 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 19 sent kayıpla 102.40 dolar olmuştu. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 50 altında seyretti. Fiyatlar bu ay yüzde 4.6 arttı.

Nisan vadeli Brent kontrat 21 sent azalarak Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 108.75 dolardan işlem gördü. Brent ile WTI arasındaki dün 6.56 dolar olan fark 6.77 dolar oldu.