Advertisement

Araştırmacılar, madenciler, kuyumcular ve merkez bankalarının altını değerlemek için kullandığı Londra Altın Fiksi'nin 10 yıldır, fiyatları belirleyen bankalar tarafından manipüle edilmiş olabileceğini düşünüyor.

New York Üniversitesi Stern School of Business'in profesörlerinden Rosa abrantes-Metz ve Moody's'in yönetici direktörlerinden Albert Metz'e göre, Londra'da öğleden sonra en büyük 4 altın işlemcilerinin aralarında yaptığı özel konferans görüşmesiyle fiksinin belirlendiği 15:00'teki alışılmadık işlem trendleri, hileli davranış işareti olabilir ve araştırılması gerekiyor.

Göstergenin yapısının hile ve manipülasyona açık olduğu ve deneysel verilerin fiyatla sunî bir tutarlılık sergilediği belirtilen, henüz yayınlanmamış olan, raporda, "Katılımcılar arasında işbirliği olması muhtemel" dedi.

Araştırma, 100 yıldır altın fiksini yöneten  Barclays Plc, Deutsche Bank, Bank of Nova Scotia, HSBC Holdings Plc ve Societe Generale SA'nın aktif olarak göstergeyi manipüle etmiş olabileceği ihtimalini ortaya koyan ilk çalışma. Çalışma aurıca şirketler üzerindeki, oranın belirlenme şeklinin revize etme baskısını artırıyor. Dünya genelinde hâlihazırda gösterge faizlerden, döviz kurlarına kadar bir dizi oranı inceleyen yetkililer, 20 trilyon dolarlık altın piyasasını da kusurlu davranış için araştırıyor.

Bankaların oranı yönetmek için oluşturdukları London Gold Market Fixing Ltd.'ın yetkilileri açıklama isteklerini, grubun dönem yönetimini üstlenen Societe Generale'ye yönlendirdi. Barclays, Deutsche Bank, HSBC ve Societe Generale'deki yetkililer rapora ya da göstergenin geleceğine dair bir açıklamada bulunmadı.