Advertisement

Bakır, Çin'in büyümesinin yavaşladığı endişeleri ve daha zayıf yuanın metal talebini düşürmesiyle 2 ayı aşkın en düşük seviyede işlem gördü.

Üç ay vadeli kontrat Londra Metal Borsası'nda (LME) yatay seyrederek 16:24'te ton başına 7,034.25 dolardan işlem gördü. Dün 6,993.50 doları bulan fiyat ile 4 Aralık'tan bu yana en düşük gün içi seviye kaydedilmiş oldu. Bu ay yüzde 0.4 kaybeden fiyat Ocak'taki yüzde 4'lük düşüşü genişletti.

"Yuanın güç kaybetmesi Çin'in büyümesinin yavaşladığı endişelerini arttırdı," diyen Seul merkezli Korea Exchange Bank Futures Co.'nun metal traderı Chae Un Soo, yatırımcıların Çin'in resmi ve özel imalat verilerini yakından izleyeceğini söyledi.

Yasa yapıcılar gelecek hafta önemli ekonomik politikalar ve büyüme hedefleriyle ilgili karar vermek için toplanacaklar. Zayıf yuan, bakır, petrol ve mısır gibi önemli emtia varlıklarının ithalat maliyetlerini arttırıyor.

Mayıs vadeli metal Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yatay seyirle ton başına 49,280 yuandan (8,004 dolar) işlem gördü. Mayıs vadeli kontrat New York merkezli Comex'te az değişimle pound başına 3.204 dolar olarak kaydedildi.

LME'de kalay ve kurşun yatay seyrederken, çinko ve nikel yükseldi. Alüminyum yüzde 0.3 artışla Kasım 2012'den beri en büyük aylık kazanca doğru ilerliyor.