Advertisement

Euro Bölgesi'nde enflasyon, Şubat ayında ekonomistlerin beklentisi üzerinde gerçekleşirken, zayıflayan ekonomik toparlanmaya müdahale etmek için Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki baskıyı gelecek haftaki toplantı öncesinde hafifletti.

Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik ofisinden yapılan açıklamaya göre, Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 0.8 hıza ulaşırken, Aralık ve Ocak aylarındaki seviyesi ile aynı gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahmin medyanı enflasyonun yüzde 0.7 olacağı yönündeydi. AB istatistik ofisinin bir başka verisine göre ise, Ocak ayında işsizlik oranı rekor seviye yakınlarında yüzde 12'de tutundu.

Veri sonrasında yatırımcıların bölgedeki ekonomik durumun istikrar kazandığı yönündeki sinyalleri iyi karşılamasıyla, euro dolar karşısında kazançları genişletti. Euro Bölgesi'nde ekonomi, rekor uzun süren resesyon sonrasında, son üç çeyrekte genişlerken, Avrupa Komisyon'u bu hafta 2014 ve 2015 büyüme tahminlerini yükseltti.

AMB Başkanı Mario Draghi, 6 Şubat'ta, Banka'nın bir karar almadan önce daha fazla bilgiye sahip olması gerektiğini söylemiş ve ekonomik verileri takip edeceklerine işaret etmişti. AMB Şubat ayı toplantısında faiz oranlarını rekor düşük seviye yüzde 0.25'te tutarken, toplantı sonrasında Draghi, "Harekete geçme konusunda istekli ve hazırız" demişti.