Advertisement

ABD'de askıda konut satışları, Ocak ayında beklenenden az yükselerek, konut sektörünün 2014 yılı başında zayıfladığına işaret etti.

Askıda konut satışları Ocak ayında yüzde 0.1 yükselirken, Aralık ayı verisi yüzde 5.8 ile önceki açıklandığı seviyenin aşağısında revize edildi. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahmin medyanı satışların yüzde 1.8 artacağı yönündeydi.

Konut sektöründeki toparlanma, istikrar kazanmak adına işe alımlar ve Tüketici Güveninde daha hızlı artışlara ihtiyaç duyuyor. Konut inşaatları geçtiğimiz ay sert kış şartları nedeniyle düşerken, bu düşüş mevcut konut arzı, sıkı kredi şartları ve azalan satın alma gücü ile birleşerek, askıda konut satışlarında düşüşe neden oluyor.

New York merkezli BNP Paribas'ın ABD ekonomistlerinden Yelena Shulyatyeva, veri öncesinde, "Konut piyasasında geniş çaplı bir soğuma trendi mevcut. Mortgage faizleri ve konut fiyatlarında bir artış, satın almak isteyen kişilere olumsuz yansır. Ekonomi ve konut sektörü için görünüm aynı" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 5 düşüş ile yüzde 5 artış arasında değişiklik gösterdi. Aralık ayı verisi daha önce yüzde 8.7 düşüş olarak açıklanmıştı.

Dört bölgenin ikisi, Kuzeydoğu ve Güney, bir önceki aya göre artış rapor etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Şubat 2014 Cuma, 17:17 Misafir soğuktandır soğuktan :)