Advertisement

-ABD'de büyüme beklentinin altında kaldı

ABD ekonomisinin dördüncü çeyrek büyümesi aşağı yönlü revize edilirken, 2014 yılına girilirken ekonominin daha zayıf bir ivme kazandığını gösterdi.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla, Ekim-Aralık 2013 döneminde, yüzde 2.4 yıllık hıza revize edilirken, büyüme Ocak ayında yüzde 3.2 olarak görülmüştü. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı, büyümenin yüzde 2.5'e revize edileceği yönündeydi.

-Euro Bölgesi'nde enflasyon beklentinin üzerinde

Euro Bölgesi'nde enflasyon, Şubat ayında ekonomistlerin beklentisi üzerinde gerçekleşirken, zayıflayan ekonomik toparlanmaya müdahale etmek için Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki baskıyı gelecek haftaki toplantı öncesinde hafifletti.

Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik ofisinden yapılan açıklamaya göre, Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 0.8 hıza ulaşırken, Aralık ve Ocak aylarındaki seviyesi ile aynı gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahmin medyanı enflasyonun yüzde 0.7 olacağı yönündeydi. AB istatistik ofisinin bir başka verisine göre ise, Ocak ayında işsizlik oranı rekor seviye yakınlarında yüzde 12'de tutundu.

-ABD'de askıda konut satışları beklentinin altında

ABD'de askıda konut satışları, Ocak ayında beklenenden az yükselerek, konut sektörünün 2014 yılı başında zayıfladığına işaret etti.

Askıda konut satışları Ocak ayında yüzde 0.1 yükselirken, Aralık ayı verisi yüzde 5.8 ile önceki açıklandığı seviyenin aşağısında revize edildi. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahmin medyanı satışların yüzde 1.8 artacağı yönündeydi.

-ABD'de Chicago PMI yükseldi

ABD'de Chicago bölgesi iş dünyası aktivitesi Şubat ayında beklenmedik şekilde hızlanarak, imalat sanayiinin 2014 yılında istikrar kazanacağına yönelik sinyaller verdi.

The Institute for Supply Managemen-Chicago Inc. açıklamasına göre, iş dünyası barometresi Şubat'ta 59.8 olurken, Ocak ayında 59.6 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 53 ekonomistin beklentisi, Chicago'da imalat sanayii göstergesinin 56.4'e düşeceği yönündeydi. 50'nin üzerindeki sayılar büyümeye işaret ediyor.

-ABD'de tüketici güveni yükseldi

ABD'de tüketici güveni, daha fazla tüketicinin ekonomik görünüme dair iyimser olması ile, Şubat ayında bir önceki aya göre yükseldi.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi, Ocak ayındak 81.2 seviyesinden Şubat'ta 81.6'ya yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı endekste değişiklik olmayacağı ve 81.2 seviyesinin görüleceği yönündeydi.

-ABD hisseleri yükselişi 3. güne taşıdı

ABD hisseleri, ülkede tüketici güveninin yükselmesi ve Fed'in ekonomiyi desteklemeye devam edeceği söylentileri ile yükselişi üçüncü güne taşıyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek New York saati ile 13:35'te 1,867.54 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 121.05 puan, yani yüzde 0.7 artışla 16,393.70 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 15 altında seyretti.

-Avrupa hisseleri aylık yükselişi tamamladı

Avrupa hisseleri, Ukrayna'nın Rusyayı kendi bölgesinde tansiyonu artırmakla suçlaması ve ABD'de dördüncü çeyrek büyümesinin beklentinin altında kalması sonrasında, büyük bir değişiklik yaşamazken, Temmuz'dan bu yana en büyük aylık kazancı tamamladı. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 artarak günü 337.55 puandan tamamladı. Endeks Şubat ayında, Fed Başkanı Janet Yellen'ın ekonomik teşvik politikalarında eski başkan Ben S. Bernanke'yi takip etmesiyle yüzd 4.7 tırmandı. Yellen Kongre'ye, tahvil alımlarında azaltmanın kademeli bir şekilde ve ekonomik verilere bağlı olarak yapılacağını söyledi. Fed aylık tahvil alım miktarını 10'ar milyar dolarlık azaltımlarla 86 milyar dolardan 65 milyar dolara düşürmüş durumda.

-Euro dolar karşısında 1.38'i aştı

Euro Bölgesi'nde enflasyonun analist beklentilerini aşması ile, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) gelecek hafta ek teşviklerde bulunacağı söylentilerinin azalması sonrasında, euro dolar karşısında bu yılın en yükseğine ulaştı.

Euro dolar karşısında yüzde 0.7 tırmanarak New York saati ile 10:56'da 1.3808 dolar olurken, 1.3824 ile 27 Aralık'tan bu yana en yükseğe yükseldi. Euro/Dolar paritesi dördüncü haftalık kazanca hazırlanıyor. Euro yen karşısında da, yüzde 0.6 düşmesinin ardından, yüzde 0.7 prim yaptı ve 141.01 yen seviyesine geldi. Yen dolar karşısında büyük bir değişiklik yaşamayara 102.12 yenden işlem görüyor.

-Altın hisselerdeki ralli ile geriliyor

Altın, hisselerdeki yükselişin değerli metallere olan talebi azaltması ile, son üç günde ikinci düşüşü yaşıyor.

Nisan vadeli altın kontratları Comex'te, yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 11:40'ta ons başına 1,326.10 dolar oldu. Fiyatlar bu yıl yüzde 10 yükselirken, 24 emtiayı içeren Standard & Poor's GSCI Spot Endeksinde en büyük üçüncü kazancı gerçekleştiriyor.

-ABD Hazine tahvil faizleri yükseliyor

ABD tahvilleri, euro bölgesinin deflasyon riski endişelerinin azalmasıyla düşerek haftalık yükselişini azalttı.

Bloomberg Tahvil İşlemcisi verilerine göre, 10 yıllık gösterge tahvil faizleri 2 baz puan artışla New York saatiyle 07:29'da yüzde 2.66'ya çıktı. Şubat 2024 cadeli yüzde 2.75'lik tahvil fiyatı 5/32 azalarak 100 26/32 olarak kaydedildi.