Advertisement

Fransa, Ukrayna'da yaşanan son durumla ilgili olarak Rusya'nın uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirene kadar, Soçi'de yapılacak G8 hazırlık toplantısına katılımını askıya aldığını açıkladı.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Rusya'nın aldığı karar, G-7 ve G-8 ilkelerine aykırı" ifadesini kullandı.

Fabius, Fransa'nın, Rusya'nın uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirene kadar haziran ayında yapılması planlanan Soçi'deki G-8 Zirvesi'nin hazırlık toplantısına katılımını askıya almak istediğini söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da ABD'nin Soçi'de yapılacak G8 hazırlık toplantısına katılımını askıya alacağı duyurulmuştu.


-İngiltere de çekildi

İngiltere, Kırım'daki askeri gerginliğin sürmesi dolayısıyla Rusya'nın Soçi kentinde bu yılki G8 Zirvesi'yle ilgili gelecek hafta yapılacak hazırlık görüşmelerinden çekildiğini açıkladı.


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Kiev'e ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, G8 Zirvesi ile ilgili gelecek hafta yapılacak hazırlık toplantılarına ülkesinin katılmayacağını söyledi.


İngiltere Başbakanı David Cameron da dün, "Ukrayna'ya dışarıdan askeri müdahale için herhangi bir mazeret olamaz" demişti.


Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan İngiltere, konuyla ilgili endişelerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de iletmişti.


İngiltere Dışişleri Bakanı Hague'in bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ülkesinin geçici hükümete verdiği desteği vurgulaması bekleniyor.


G8 Zirvesi'nin bu yıl 4-5 Haziran tarihlerinde Rusya'nın Soçi kentinde yapılması planlanıyor.