Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de resmi imalat endeksi Şubat'ta 8 ayın en düşük düzeyine gerileyerek, parlamentoya hükümetin ekonomi stratejisini anlatmaya hazırlanan Başbakan Li Keqiang karşısındaki büyüme ile ilgili zorluklara bir yenisini daha ekledi.

Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu'nun açıkladığı, İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Ocak'taki 50.5 puandan Şubat'ta 50.2 puana gerileyerek, Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahmini olan 50.1 puan seviyesinin altında kaldı.

Veri, bir yandan kredi ve kapasite fazlasının kontrol altına alınmasına yönelik politikalar uygularken, diğer yandan Li'nin yüzde 7'nin üzerinde büyüme hedefini korumaya çalışan hükümetin karşısındaki zorluklara dikkat çekiyor. Yuanın Şubat'ta dolar karşısındaki en sert düşüşü, yatırımcıların, ekonominin finansal risklere karşı kırılgan olduğu yönündeki endişelerini artırabilir.

İmalat büyümesindeki yavaşlamanın, yatırımdaki, özellikle krediye duyarlı altyapı ve gayrimenkûl yatırımlarındaki yavaşlamadan kaynaklandığını belirten Hong Kong'taki Royal Bank of Scotland Plc'nin Çin başekonomisti Louis Kuijs, "Ancak aşırı endişeli olmak için neden yok. Hükümetin bir yandan finansal istikrarı korurken, diğer yandan büyümede taban seviyesini garantilemesini sağlamak için yeterince alanı var" dedi.

Çin'in gösterge endeksi geçtiğimiz hafta, ekonomik büyümenin, bankaların kredileri kontrol altına alması ve zayıf yenin sermaye çıkışlarına neden olmasıyla, yavaşlayacağı endişesiyle yüzde 2.7 ile 7 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.