Advertisement

86. Oscar ödülleri, ABD film endüstrisinin kalbi Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gecede, Alfonso Cuaron'a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran "Yerçekimi" (Gravity) filmi, yedi dalda Oscar ödülü kazanarak geceye damgasını vurdu.

Orijinal adı ''Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS)'' olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödülleri için her yıl olduğu gibi bu yıl da görkemli bir ödül gecesi düzenlendi.

Los Angeles'ta yağmurlu bir günde yapılan Oscar töreni, ünlü kadın komedyen Ellen Degeneres'in esprili şeklide adayları tek tek tanıtmasıyla başladı. DeGeneres, yaptığı monologlarla salonu kahkahalara boğdu. DeGeneres daha önce de 2007 yılında aynı salonda eğlenceli bir Oscar töreni sunmuştu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde bir ara ''karnı aç olan var mı'' diye soran DeGeneres'in sözlerini şaka zanneden izleyiciler, birden salona bir pizza dağıtıcısının girmesiyle şaşkına döndüler. Gelen bir kaç kutu pizzayı katılımcılara dilim dilim dağıtan ünlü komedyen, bir süre sonra pizza dağıttığı ünlü katılımcılardan pizzaların parasını şapkasına toplayarak şakalarına devam etti.


- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Jared Leto'ya -

Törende, ilk açıklanan ödülü En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Jared Leto ''Dallas Buyers Club'' filmiyle kazandı. Ödülü alırken yaptığı içten konuşmasında annesine özel olarak teşekkür eden Leto, Dolby Tiyatrosu'ndan Venezuela ve Ukrayna halkına destek mesajı verdi ve ödülü AIDS'ten ölen 36 milyon adına aldığını dile getirdi.

Gecede, Lupita Nyong'o ise "12 Yıllık Esaret" filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu ve ilk kez Oscar kazandı. Filmde, 1840'larda ABD'nin Lousiana eyaletinde yaşayan bir köleyi canlandıran Nyong'o, yaptığı duygulu konuşmada, ''Bir başkası çok büyük bir acı içindeyken yaşamımdaki bu kadar büyük sevinç, benim için anlık bir kaçış olamaz'' dedi.


- En İyi Yönetmen Meksikalı Cuarón, En İyi Film "12 Yıllık Esaret" -

Gecede En İyi Yönetmen ödülünü 1961 doğumlu Meksikalı Alfonso Cuarón kazandı. Oscar ödüllü ilk siyahi 1927 doğumlu aktör ve yönetmen Sidney Poiter'in elinden ödülünü alan Cuarón, Oscar kazanan ilk Meksikalı yönetmen unvanın da sahibi oldu.

İngiliz yönetmen Steve McQueen'in Amerikan Sivil Savaşı öncesi dönemi kölelik düzenini anlatan "12 Yıllık Esaret" filmi, gecenin En İyi Film ödülünü kazandı. Filmin yönetmeni McQueen ödül konuşmasında, filmin esinlendiği kitabın yazarı Solomon Northup'u anarak, 21 milyon insanın kölelikten acı çektiğini dile getirdi.


- McConaughey En İyi Erkek Oyuncu -

Ödül törenine annesiyle gelen sinema oyuncusu Matthew McConaughey de ''Dallas Buyers Club''taki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Sahneye çıkan birçok ünlü sinema oyuncusundan biri olan Jim Carrey, her zamanki gibi yaptığı taklitlerle salonda DeGeneres'le başlayan kahkahaların devamını sağladı.

Törende, Karen O ''Her'', Pharrell Williams ''Despicable Me 2'', Edina Menzel "Frozen" ve U2'nun solisti Bono da "Mandela" filminin müziğiyle geceye renk kattılar. Gecede ayrıca, 1940 yılında altı dalda Oscar adayı olup, Orijinal Şarkı ve Orijinal Müzik dalında iki ödül kazanan "Oz Büyücüsü" filminin müziği Pink tarafından seslendirilerek 75. yıldönümü kutlandı. Törenin sunucusu DeGeneres, Oz Büyücüsü'nde yer alan peri kıyafetiyle sahneye çıkarak salondakilere nostaljik ve eğlenceli anlar yaşattı.

Gecede ayrıca geçen yıllarda hayatını kaybeden ve Hollywood'a emeği geçmiş sanatçıların görüntüleri ekrana getirilerek saygıyla anıldı.


2014 yılında Oscar Ödülü kazananların tam listesi şöyle:


En İyi Film: 12 Yıllık Esaret


En İyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)


En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett (Blue Jasmine)


En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto (Dallas Buyers Club)


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Lupita Nyong'o (12 Yıllık Esaret)


En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón (Yerçekimi)


En İyi Uyarlama Senaryo: 12 Yıllık Esaret (John Ridley)


En İyi Özgün Senaryo: Her (Spike Jonze)


En İyi Sinematografi: Yerçekimi (Emmanuel Lubezki)


En İyi Animasyon Film: Karlar Ülkesi (Frozen)


En İyi Kısa Animasyon: Mr Hublot


En İyi Film Yabancı: Muhteşem Güzellik ''La Grande Bellezza'' (İtalya)


En İyi Şarkı: Let It Go - Karlar Ülkesi


En İyi Müzik: Yerçekimi


En İyi Belgesel: 20 Feet from Stardom


En İyi Kurgu: Yerçekimi


En İyi Yapım Tasarımı: Muhteşem Gatsby ''The Great Gatsby''


En İyi Kısa Belgesel: The Lady In Number 6


En İyi Kısa Film: Helium


En İyi Kostüm Tasarımı: Muhteşem Gatsby


En İyi Makyaj ve Saç: Dallas Buyers Club


En İyi Ses Kurgusu: Yerçekimi


En İyi Ses Miksajı: Yerçekimi


En İyi Görsel Efekt: Yerçekimi

 

 

 

 

86. Oscar ödülleri, ABD film endüstrisinin kalbi Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi.

Orijinal adı ''Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS)'' olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar ödüllerinin bu yılki töreni, Soçi Olimpiyatları'ndan dolayı normal tarihinden bir hafta sonraya ertelendi.

Ellen Degeneres ve Jim Carrey'in espirileriyle konukların eğlenceli vakit geçirdiği törende ilk açıklanan ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Jared Leto, ''Dallas Buyers Club'' filmiyle kazandı.

Leto, ödülü alırken yaptığı konuşmada, Venezuela ve Ukrayna'daki olaylara değinirken, AIDS'ten hayatını kaybedenleri andı.

İşte Oscar heykelciğine kavuşanlar:

En İyi Film: 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave)

En İyi Yönetmen: Yer Çekimi (Gravity) - Alfonso Cuaron

En İyi Kadın Oyuncu: Mavi Yasemin  - Cate Blanchett

En İyi Erkek Oyuncu: Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) - Matthew McConaughey

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto (Dallas Buyers Club)

En İyi Kostüm Tasarımı: Muhteşem Gatsby (Catherine Martin)

En İyi Makyaj ve Saç: Dallas Buyers Club (Adruitha Lee and Robind Mathews)

En İyi Animasyon Filmi: Karlar Ülkesi (Chris Buck, Jennifer Lee and Peter Del Vecho)

En İyi Kısa Animasyon: Mr. Hublot (Laurent Witz and Alexandre Espigares)

En İyi Görsel Efekt: Yerçekimi (Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould)

En İyi Kısa Film: Helium (Anders Walter ve Kim Magnusson)

En İyi Kostüm Tasarımı: Muhteşem Gatsby (Catherine Martin)

En İyi Makyaj ve Saç: Dallas Buyers Club (Adruitha Lee and Robind Mathews)

En İyi Kısa Belgesel: The Lady In Number 6 (Malcom Clarke ve Nicholas Reed)

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mart 2014 Çarşamba, 11:17 Misafir bu sefer çok şaşırtıcıydı bence