Advertisement

(21:55'te güncellendi)

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin tırmanması üzerine gelişen piyasalardan çıkışlar yaşanması sonrasında, dünya hisseleri endeksi bir ayın en büyük düşüşünü yaşarken, ruble tüm zamanların en zayıf seviyesine geriledi.

MSCI Dünya Endeksi New York saati ile 13:39'da yüzde 1.4 aşağıda seyrediyordu. Rusya hisseleri son beş yılın en sert düşüşünü kaydederken, Ukrayna tahvilleri rekor kayıp yaşadı. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.9 geriledi, volatilite göstergesi VIX ise yüzde 15 tırmandı. Brent petrolün yüzde 3 kadar tırmanması ve WTI petrolün varil fiyatının Eylül'den bu yana ilk defa 105 doları görmesiyle birlikte, altın da yüzde 1.8 değer kazandı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi bir ayın en düşüğüne geriledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'a askerlerini yerleştirmek için parlamentonun iznini alması ve Ukrayna'nın askerlerin çoktan Kırım özerk bölgesinde olduğunu söylemesinin ardından ABD'nin ülkeye yaptırım uygulamayı düşünmesiyle, Rusya politika faizini yüzde 5.5'ten yüzde 7'ye yükseltti. Çin'in imalat PMI verisi Şubat'ta daha yavaş büyümeye işaret ederken, ABD'de ise imalat sanayii de beklentinin üzerinde genişleme görüldü.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Ukrayna'ya giderken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplanma kararı aldı ve Avrupa Birliği de Kırım ile ilgili zirve düzenleyecek. Ukrayna Rusya'nın iki adet savaş gemisini bloke ettiğini açıkladı.

ING U.S. Investment Management piyasa stratejistlerinden Karyn Cavanaugh, "Ukrayna bir sorun teşkil ediyor ancak kısa vadeli olacaktır. Piyasada döngü ve volatilite görülmesi bir satın alma fırsatı doğurabilir" dedi.

(21:55'te güncellendi)