Advertisement

112 acil çağrı merkezini asılsız ve gereksiz ihbarda bulunanlar 250 lira para cezasına çarptırılacak.

Yasanın uygulamasına yönelik alt düzenleme yapılacak, asılsız ve gereksiz çağrı tanımına açıklık getirilecek. Aramanın küfür içermesi ve kötü niyetli olması, kastın bulunması, arayanın çocuk olması halinde ailenin uyarılmasına rağmen bu durumun devam etmesi halinde cezai müeyyide uygulanacak.

-Yasa ne getiriyor?

Tüm acil çağrıları karşılamak, sevk ve koordinasyonunu sağlamak üzere büyükşehir belediyesi bulunan illerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 Acil Çağrı Merkezleri kurulacak.

Acil çağrı hizmeti veren kurumların çağrı hizmetini yürütmekle görevli personeli buralarda görevlendirilecek.

Yeterli personel bulunmaması halinde valilik, kadro, yer ve unvanlarına bakmaksızın uzman, sözleşmeli personel ve memurları bu merkezlerde görevlendirebilecek.

112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere Kabahatler Kanununa göre il valileri tarafından 250 TL idari para cezası verilecek. Tekerrür halinde bu ceza iki katı (500 lira) uygulanacak.


-"Hem ahlaki değil hem suç"

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yasanın, 112'ye yapılan asılsız ve gereksiz aramaların önüne geçmesinin beklendiğini bildirdi.

Asılsız ve gereksiz çağrıların, acil sağlık hizmetine gerçekten ihtiyacı olan vatandaşların bu hakkını zedelediğini ifade eden yetkililer, bunun ahlaki olmadığı gibi yasal açıdan da suç teşkil ettiğine dikkati çektiler.

Bu yasa çıkarılmadan önce de 112'yi gereksiz ve asılsız arayanların cezalandırılmasının mümkün olduğunu ancak yeni düzenlemeyle artık bu kişilere para cezası verilebileceğini belirten yetkililer, uyarılmasına ve bilgilendirilmesine rağmen bu davranışlarını sürdürenlerin para cezasıyla karşı karşıya kalacağını belirtti.


-Gereksiz ve asılsız arama ne demek?

Gerekmediği halde acil yardım istenen aramalar "asılsız", kötü niyetli ve küfür içeren, çağrı karşılayıcıyla iletişimin kurulmadığı sessiz aramalar ise "gereksiz" kabul ediliyor.

Sürekli ve sessiz aramalarda öncelikle teknik arıza olup olmadığına bakılacak, kasıt varsa ceza uygulanacak.

Çocukların oyun amaçlı yaptığı tekrarlanan aramalarda aileye ulaşılacak, bilgi verilecek, bu durumun sürmesi halinde aile para cezasına çarptırılacak.

Acil yardım hizmeti dışında kalan konularda bilgi sorma, ihbarda bulunma gibi nedenlerle arayanlar da, çağrı karşılayıcının bilgi vermesine rağmen bu tutumlarında ısrar ederse para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kötü niyetli ve hakaret içeren konuşmalarla personel sürekli şekilde rahatsız edilirse yasal işlem uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre geçen yıl 112 acil çağrı merkezine yapılan 100 milyon aramanın sadece 4 milyonu gerçek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2014 Salı, 10:35 Misafir suç cezasız kalmamalı, yapanın yanına kalmamalı, genel olarak tüm kural ve düzenlemelere aykırılık cezalandırılmaslı ki medeni bir toplum düzeni içinde yaşamak mümkün olsun ve kurallara uyan insanların hakları korunabilsin. yani konu sadece 112 aramalarını kapsar şekilde görülemez. bu kadar kanun çöplüğü yaratılacağına benzer tüm esaslar neden cezalandırılamasın ki? adam doktor dövüyor, "kanun yok" diye ceza almıyor paşa paşa evine gidiyor. bu ne ya? yani adam dövmek serbest mi? herşeye bu kapsamda bakmak gerek.