Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın Kırım Özerk Bölgesi'ne askerleri yerleştirmesi ve Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini 150 baz puan artırmasının etkisiyle Rusya Borsası yüzde 10'a yakın düşüş kaydetti.

Ukrayna'daki jeopolitik gerilimlerin gelişen piyasalardaki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırmasıyla Rusya'nın Micex Endeksi, Moskova saati 9.7 düştü ve merkez bankasının faiz hamlesinin ardından Rus rublesi de dolar karşısında yüzde 1.4 zayıfladı.

Putin'in Kırım'ın işgali için parlamentonun iznini almasının ardından ABD Rusya'ya yaptırım uygulanması fikrini değerlendiriyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Kiev'e gidiyor.

Diğer yandan Rusya Merkez Bankası da bugün enflasyon riskleriyle mücadele etmek ve finansal istikrarı artırmak amacıyla politika faizini yüzde 5.50'den yüzde 7'ye yükseltti.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve AB'den oluşan G-7 ülkeleri, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınadı ve Haziran ayında Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak G-8 Zirvesi'ne yönelik tüm hazırlık çalışmalarından çekildiklerini açıkladı.

Obama, Putin'i geri çekilmeye ikna edemedi

Rusya'nın Kırım’daki Rusları koruma gerekçesiyle Ukrayna’ya asker gönderme kararı almasının ardından ABD Başkanı Barack Obama da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 90 dakika telefonda konuştu; ancak Rus lideri geri çekilmeye ikna edemedi.

Obama ayrıca İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile görüştü. Liderler, Rusya'nın, Ukrayna'nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne yönelik net ihlali üzerindeki ciddi kaygıları ele aldılar.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Başkan Obama'nın bugün, İngiltere Başbakanı Cameron, Almanya Başbakanı Merkel ve Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi. Açıklamada, "Liderler, Rusya'nın, uluslararası hukukun ihlali ile uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olan Ukrayna'nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne yönelik net ihlali üzerindeki ciddi kaygılarını ifade ettiler" cümlesine yer verildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Mart 2014 Pazartesi, 14:48 Misafir bizimki öylede böylede şöylede düşüyor düşüyor... bu borsa nasıl 90 bini gördu halen aklım almıyor zaten
03 Mart 2014 Pazartesi, 10:03 Misafir sen kendi borsana bak rusya ya bir şey olmaz