Advertisement

Asya hisseleri, Ukrayna'da artan jeopolitik tansiyon ve Çin imalat endeksinin 8 ayın en düşüğüne inmesiyle gerilerken hisse volatilitesi göstergeleri yükseldi.

Dünyanın en büyük ikinci madencilik şirketi Rio Tinto Ltd. Sidney'de yüzde 1.6 kaybetti. Satışlarının yüzde 73'ünü denizaşırı gerçekleştiren Mazda Motor Corp., yenin dolar karşısında bir ayın zirvesine çıkmasıyla yüzde 3.5 geriledi. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi, yasa yapıcıların bu haftadaki yıllık toplantıda kamu şirketlerinde yapılanmaya gideceklerini açıklayacakları spekülasyonlarıyla artışın dördüncü gününe girdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 gerilemeyle Hong Kong saatiyle 14:20'de 136.94 puana indi. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yüzde 1.1 kadar düştü. Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım Bölgesi'nde kontrolü ele geçirmesinden sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Kiev'i ziyaret edeceğini açıkladı.

"Piyasalardaki ilk endişe bu krizin büyüme riski," diyen Sidney merkezli CMC Markets'in şef analisti Ric Spooner, "Birçok kişi Batı'nın bu krize sadece diplomatik bir müdahale yapacağını düşünse de, bu durumlarda portföylerde risklerden korunma hamleleri olağan dışı değildir," şeklinde görüş bildirdi.