Advertisement

Euro Bölgesi'nden geçen ay gelen ekonomik veriler birçok ekonomisti Mario Draghi'nin bu hafta faiz azaltmayacağına ikna etti.

Büyüme, enflasyon ve ekonomik güven verilerinin tahminlerin üstünde çıkmasıyla, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin sadece çeyreği kadarı Avrupa Merkez Bankası'nın faizi şu anki rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'ten de indireceğini düşünüyor. Politika yapıcıları 6 Mart'ta Frankfurt'ta yapacakları toplantının sonuçlarını açıklayacaklar.

Draghi geçen hafta AMB'nin düşük enflasyon risklerine karşı "tedbirli" olduğunu ve "harekete geçmeye hazır olduğunu" yineledi. Draghi'nin yatırımcılara yön vermesi için bugün bir şansı daha var. Yetkililer Şubat ayındaki ekonominin durumu hakkında yeni bilgiler edindiler.

"AMB'nin bu hafta bayağı agresif olmasına yol açan geçen ayki baskılar yok oldu diyebiliriz," diyen Londra merkezli Nomura International Plc.'nin şef Avrupa ekonomisti Jacques Cailloux, "Ilımlı bir toparlanma var ve enflasyon genel anlamda AMB'nin Aralık tahminleri doğrultusunda gerçekleşiyor," diye ekledi.