Advertisement

ABD'de imalat sanayii Şubat'ta beklenenden daha hızlı genişleyerek, sektörün kötü hava koşullarının etkisini toparlamaya başladığı sinyalini verdi.

ISM imalat sanayi endeksi Şubat ayında 53.2 oldu. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 52.3 seviyesinde olacağı yönündeydi. Endeks Ocak ayında 51.3 seviyesinde gerçekleşti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 49.5 ile 55 puan arasında değişti. ISM'in fabrika endeksi geçen senenin tümü için 53.9 ortalamasında kaydedildi. İmalat sanayii, ekonominin yüzde 12'sini oluşturuyor. Endekste 50'nin üzerindeki değerler sektörde genişlemeye işaret ediyor.

Bir diğer veride ABD'de tüketici harcamaları, kişisel gelirlerin artmasıyla Ocak ayında beklentinin üzerinde yükselirken, ekonominin en büyük parçasının 2014 yılı başlarında istikrarlı bir büyüme gerçekleştirebileceği düşüncesini güçlendirdi.

Ekonominin yüzde 70'ini oluşturan harcamalar, Ocak ayında yüzde 0.4 artarken, Aralık ayı verisi ise aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0.1 artış şeklinde kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 76 ekonomistin tahmin medyanı harcamaların yüzde 0.1 artacağı yönündeydi.