Advertisement

Japonya'da şirketlerin yarı zamanlı çalışanların ücretlerini artırmasıyla ülkede maaşlar Ocak'ta neredeyse 2 yıla yakın süredir ilk kez artış göstererek, Başbakan Shinzo Abe'nin ülkeyi 15 yıldır devam eden deflasyondan çıkarma mücadelesini destekledi.

Tokyo'daki çalışma bakanlığının açıklamasına göre primler ve fazla mesai hariç taban ücretler Ocak'ta yıllık bazda yüzde 0.1 artarak 22 aydır ilk kez yükseldi. Genel olarak ücretler yüzde 0.2 düşüş kaydederek 3 aydır ilk kez düştü.

Japonya'da Nisan'da devreye girecek satış vergisi artışının öncesinde tüketici harcamaları ve sanayi üretimi artarak, yarı zamanlı çalışan talebini destekledi. Abe'nin yanıtlaması gerkeen asıl soru ise, istihdam piyasasındaki sıkılaştırma, ne kadar çabuk tam tamanlı çalışan sayısına da yansıyarak, yüksek vergi ve hızlanan enflasyonla başetmeye çalışan hanehalklarının ihtiyacı olan ücret artışını sağlayabileceği olarak öne çıkıyor.

İstihdam piyasasındaki sıkılaştırmanın ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğuna dikkat çeken Dai-ichi Life Research Institute'ün başekonomisti Hideo Kumano, "Satış vergisi artışının ardından büyüme beklentilerinden emin olmak için ücretlerde daha fazla artış görmeliyiz" dedi.

Şirketler ve tüketicilerin, Nisan'da satış vergisinin yüzde 5'ten 8'e çıkarılması öncesinde alım yapmak için birbiriyle yarışmasıyla, dünyanın en büyük 3. ekonomisi hızlanıyor. Ülkede sanayi üretimi Ocak'ta Haziran 2011'den bu yana en büyük artışını kaydederken, perakende satışlar da Nisan 2012'den bu yana en güçlü sıçramasını yaptı.

Bloombegr anketine göre, bu koşunun geride kalmasının ardından, büyümenin Nisan'da başlayan çeyrekte yüzde 3.9 küçülmesi bekleniyor.